Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot beneficia de pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot beneficia de pensie?

O ruda a lucrat 14 ani 9 luni si 5zile grupaI si 11 ani 4 luni si 3 zile grupa conditii normale si este pensionat pe caz de boala din 2005 gradul 3. total stagiul de cotizare realizat 39 de ani. Acum are 57 de ani. cand poate iesi la limita de pensionare?
1. Varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. - Pentru anii lucrati in gr.I de munca
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani numai daca are un stagiu efectiv de cotizare de 35 de ani.
- se adauga la stagiul de cotizare 7 ani si 4 luni.

3. - Daca are 14 ani si 9 luni in gr.I de munca si 11 ani si 6 luni in conditii normale, plus 7 ani si 4 luni supliment de la gr.I de munca = 33 ani si 7 luni.
- De unde ati scos un stagiu de cotizare de 39 de ani?
- Perioada de pensie de invaliditate este perioada asimilata stagiului de cotizare si se ia in calcul la pensia pentru limita de varsta.

4. Cand implineste varsta standard de pensionare (65 de ani) sau varsta standard redusa de pensionare (62 de ani) i se calculeaza din oficiu pensia pentru limita de varsta.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Fiind pensionar din 2005 nu se adauga nimic la stagiul de cotizare pana in 2013?
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,limita de varsta la 62 de ani.