avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... asigurare casco si rca
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

asigurare casco si rca

Este legal ca firma de leasing sa factureze casco si rca cu tva catre utilizator persoana juridica?
Va rog sa ma informati daca exista baza legala. MULTUMESC
Ce pot sa va spun sigur: Societatile de asigurari nu sunt platitoare de TVA si nici nu percep aceasta taxa.Trageti concluzia singur.
Buna ziua,
Am avut un accident in urma caruia masina s-a avariat destul de mult, cel vinovat are RCA la Unita, eu Casco la Fata Asigurari. Am apelat la Casco pt a rezolva mai bine situatia; au declarat-o dauna totala; ne-au promis 75% din valoare si epava. Se mai poate negocia ceva cu directorul de daune, noi nu putem obtine pe masina 25% din valoare, de ce firma ne obliga la epava, desi contractul prevede acest lucru doar daca refuz reparatia;pe mine nu m-au intrebat asa ceva. Masina este aproape noua si suma asigurata la Fata Asigurari este de 15 000 E. Ce ma sfatuiti, saptamana aceasta voi avea intalnirea cu directorul de daune pt finalizare dosar, am dus ultimul deviz. Am vre-o sansa sa recuperez mai multi bani, avand in vedere ca eu nu am gresit cu nimic si am dus si rca-ul celui vinovat iar compania isi va recupera suma de acolo? Multumesc
Trebuie sa cititi cu atentie polita dvs. casco.
Intotdeaune, repet INTOTDEAUNA, compania de asigurare va incerca sa reduca suma pe care ar fi obligata sa o acorde. Ar trebui vazute actele si ultimul deviz de catre un avocat.Discutia care se poate purta este legata de epava.Sunt convinsa ca, daca dvs, ati incerca sa valorificati epava, valoarea rezultata ar fi mai mare decat cea pe care o iau ei in calcul. Eu as merge la acea intalnire cu un avocat.
Retineti ca asiguratorul are tot felul de asa zise reglementari interne, conform carora "calculele matematice" trebuie sa fie in favoarea lor. Eu nu i-as lasa si nici nu as fi de acord cu "matematica lor".
Ganditi-va serios sa-i actionati in justitie.

succes
av. Ileana Schwarz
Plata daunei totale se acorda atunci cand valoarea reparatiei (deviz firma reparatii) depaseste suma asigurata.Fiind vorba de un regres(FATA de la UNITA),se incearca drumul mai simplu (FATA stie ca nu poate solicita UNITA pentru o suma mai mare de 75%).Daca nu ati semnat un document de acord cu despagubirea, puteti solicita reparatia in cazul in care despagubirea se inscrie in procentul (ATENTIE:din conditiile de asigurare) din polita CASCO.
Contactati un service care poate efectua reparatia la un pret mai lesne.
Va multumim pentru sfaturi; Dar nu am inteles de ce vor cere prin regres doar 75% ( pt ca nu valorifica ei epava?)
Dauna totala in polita noastra se considera peste 85% din suma asigurata, (ceea ce depaseste in cazul nostru, conform devizului); numai ca imi spune ca primesc 75% din suma daca nu repar autovehiculul, in caz contrar pot primi 100 %
"14.11 Asiguratorul despagubeste pe asigurat pt pagubele materiale suferite, inscrise in procesul verbal de constatare, prin plata contravalorii reparatiilor sau plata sumei asigurate, in caz de dauna totala.
14.25 In cazul in care valoarea estimata a reparatiilor depaseste 85% din valoarea reala a autovehiculului, aceasta se considera dauna totala economica. In aceasta situatie despagubirea nu va depasi:
a) in situatia in care suma asigurata este mai mica decat valoarea reala(subasigurare)
- suma asigurata, in cazul repararii sau furtului auto
- suma asigurata diminuata cu 25%(epava), in cazul in care asiguratul nu repara auto
b)in situatia in care suma asigurata este egala sau mai mare decat valoarea reala(supraasigurare)
- valoarea reala a autov, in cazul repararii aau furtului auto
- valoarea reala a autov. diminuata cu 25%(epava), in cazul in care asiguratul nu repara auto.
14.26 in cazul unei daune majore care cse trataeaz ca aduna totala economica iar asiguratul nu opteaza pt repararea autoveh acesta nu poate abandona autoveh avariat in favoarea asiguratorului.''
Deci in aceasta situatie, eu de ce nu pot lua suma asigurata, eu nu refuz reparatia, ei o refuza
valoarea reala a utoveh? este? valoarea facturii noastre de achizitie?
suma asigurata este ceea din polita?
devizul este de 59.400 lei , in jur de 14 000 E
suma asigurata 14.594 E, iar factura de achizitie este de 16.400, masina are un an si 3 luni, polita aceasta este incheiata exact la un an.
MULTUMESC FRUMOS

Alte discuții în legătură

Despagubire regie proprie astra opritza007 opritza007 Buna seara, Va contactez in legatura cu o problema cu firma de asigurari Astra SA. Eu sunt pagubitul, iar accidentul a avut loc in 10.02.2011, am deschis ... (vezi toată discuția)
Dauna totala sau plata reparatiilor gexgec gexgec Buna ziua, Valoare estimata a reparatiei masinii este de 40.000 ron, iar valoare sumei asigurate casco este 9839. Cei de la casco au dreptul sa o declare ... (vezi toată discuția)
Daca rca-ul extern nu imi acopera dauna, pot deschide dosar pe casco pt diferenta? luoana luoana Daca RCA-ul nu acopera reparatia, pot deschide dosar pe Casco pt diferenta....eventual sa impart daunele...anumite reparatii sa le fac pe rca, celelalte pe ... (vezi toată discuția)