Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA - scoaterea din evidenta platitorilor
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA - scoaterea din evidenta platitorilor

buna ziua
Sunt administratorul unei firme cu cifra de afaceri pe 2012 si 2013 pana in prezent sub plafonul de 220000 ron dar sunt in continuare platitor de tva. Doresc sa fac cerere de scoatere ca platitor de tva . cum fac si cel mai important ce se intampla cu stocul de marfa , si daca este adevarat ca in acest caz trebuie platit tot tva rezultat din stocul de marfa
:P
grig1965, utilizator
Potrivit art 152 (1) si (7) Cod fiscal:

ART. 152 Regimul special de scutire pentru întreprinderile mici

(1) Persoana impozabilă stabilită în România conform art. 125^1 alin. (2) lit. a), a cărei cifră de afaceri anuală, declarată sau realizată, este inferioară plafonului de 65.000 euro, al cărui echivalent în lei se stabileşte la cursul de schimb comunicat de Banca Naţională a României la data aderării şi se rotunjeşte la următoarea mie, respectiv 220.000 lei, poate aplica scutirea de taxă, denumită în continuare regim special de scutire, pentru operaţiunile prevăzute la art. 126 alin.(1), cu excepţia livrărilor intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. b).
....
(7) Persoana impozabilă înregistrată în scopuri de TVA conform art. 153 care în cursul anului calendaristic precedent nu depăşeşte plafonul de scutire prevăzut la alin. (1) poate solicita scoaterea din evidenţa persoanelor înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153, în vederea aplicării regimului special de scutire, cu condiţia ca la data solicitării să nu fi depăşit plafonul de scutire pentru anul în curs. Solicitarea se poate depune la organele fiscale competente între data de 1 şi 10 a fiecărei luni următoare perioadei fiscale aplicate de persoana impozabilă în conformitate cu prevederile art. 156^1. Anularea va fi valabilă de la data comunicării deciziei privind anularea înregistrării în scopuri de TVA. Organele fiscale competente au obligaţia de a soluţiona solicitările de scoatere a persoanelor impozabile din evidenţa persoanelor înregistrate în scopuri de TVA cel târziu până la finele lunii în care a fost depusă solicitarea. Până la comunicarea deciziei de anulare a înregistrării în scopuri de TVA, persoanei impozabile îi revin toate drepturile şi obligaţiile persoanelor înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153. Persoana impozabilă care a solicitat scoaterea din evidenţă are obligaţia să depună ultimul decont de taxă prevăzut la art. 156^2, indiferent de perioada fiscală aplicată conform art. 156^1, până la data de 25 a lunii următoare celei în care a fost comunicată decizia de anulare a înregistrării în scopuri de TVA. În ultimul decont de taxă depus, persoanele impozabile au obligaţia să evidenţieze valoarea rezultată ca urmare a efectuării tuturor ajustărilor de taxă, conform prezentului titlu.

Deci pt ca ati avut cifra de afaceri (calculata potrivit art.152 alin.(2) din Codul fiscal) sub 220.000 lei in 2012 si 2013 puteti opta pentru scoaterea din evidenta platitorilor de TVA, prin depunerea Declaratiei 096 [ link extern ] .

Declaratia 096 se depune la organele fiscale competente între data de 1 şi 10 a fiecărei luni următoare perioadei fiscale aplicate de persoana impozabilă în conformitate cu prevederile art. 156^1.

In plus:
Persoana impozabilă care a solicitat scoaterea din evidenţă are obligaţia să depună ultimul decont de taxă prevăzut la art. 156^2, indiferent de perioada fiscală aplicată conform art. 156^1, până la data de 25 a lunii următoare celei în care a fost comunicată decizia de anulare a înregistrării în scopuri de TVA.

Potrivit pct 61 (6) din HG 44/2004-Norme de aplicare Cod fiscal:

(6) Persoana impozabilă care solicită scoaterea din evidenţa persoanelor înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal în vederea aplicării regimului special de scutire are obligaţia să ajusteze taxa deductibilă aferentă:

a) bunurilor aflate în stoc şi serviciilor neutilizate, constatate pe bază de inventariere, în momentul trecerii la regimul de scutire;

b) activelor corporale fixe, inclusiv bunurilor de capital pentru care perioada de ajustare a deducerii nu a expirat, precum şi activelor corporale fixe în curs de execuţie, constatate pe bază de inventariere, aflate în proprietatea sa în momentul trecerii la regimul de scutire. În cazul activelor corporale fixe, altele decât bunurile de capital, se ajustează taxa aferentă valorii rămase neamortizate la momentul trecerii la regimul de scutire. În cazul bunurilor de capital se aplică prevederile art. 149 din Codul fiscal;

c) achiziţiilor de bunuri şi servicii care urmează a fi obţinute, respectiv pentru care exigibilitatea de taxă a intervenit conform art. 134^2 alin. (2) lit. a) şi b) din Codul fiscal înainte de data anulării calităţii de persoană impozabilă înregistrată în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal şi al căror fapt generator de taxă, respectiv livrarea/prestarea, are loc după această dată.

Ajustarea se face potrivit art 128 alin (4) lit c - Cod fiscal:

ART. 128 Livrarea de bunuri
(4) Sunt asimilate livrărilor de bunuri efectuate cu plată următoarele operaţiuni:

c) preluarea de către o persoană impozabilă de bunuri mobile corporale achiziţionate sau produse de către aceasta, altele decât bunurile de capital prevăzute la art. 149 alin. (1) lit. a), pentru a fi utilizate în scopul unor operaţiuni care nu dau drept integral de deducere, dacă taxa aferentă bunurilor respective a fost dedusă total sau parţial la data achiziţiei;

Valoarea ajustarii o treceti in ultimul decont de TVA depus conform art. 152 alin. (7) din Codul fiscal.

Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc ptr. raspuns dar nedumerirea mea persista precizez ca nu am cunostinte de contabilitate
Am consultat un contabil si mia zis ca la scoatere din evidenta ca platitor de tva va trebui sa platesc in 1 transa tot tva-ul corespunzator stocului de marfa
Ex. la un stoc de 100000ron trebuie platit tva de 19354.84 ron
grig1965, utilizator
grig1965 a scris:

Multumesc ptr. raspuns dar nedumerirea mea persista precizez ca nu am cunostinte de contabilitate
Am consultat un contabil si mia zis ca la scoatere din evidenta ca platitor de tva va trebui sa platesc in 1 transa tot tva-ul corespunzator stocului de marfa
Ex. la un stoc de 100000ron trebuie platit tva de 19354.84 ron

Da, prin ajustarea tva dedusa initial la acest stoc, veti avea de plata de fapt acest TVA. Daca ati dedus 19354,84 lei, veti avea de plata 19354,84 lei.