Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe venitul agricol
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe venitul agricol

Buna seara
familia mea detine 2.65 ha pamant pe care l-a cultivat astfel
- 0.59 ha lucerna
- 2.06 ha orzoaica
va rog sa-mi spunrti daca este necesara depus si platit impozit pe venitul agricol, pentru care cultura si ce valoare ,

Multumesc

Din codul fiscal ART. 72 Venituri neimpozabile:
(2) Veniturile din activitati agricole sunt venituri neimpozabile în limitele: pana la 2 ha la cereale.
(4) Cultivarea terenurilor cu plante furajere graminee şi leguminoase pentru producţia de masă verde destinate furajării animalelor (destinate furajării animalelor deţinute de contribuabilii respectivi) pentru care venitul se determină pe baza normelor de venit şi a celor prevăzute la art. 72 alin. (2) nu generează venit impozabil.