avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1820 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe venitul agricol
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe venitul agricol

Buna seara
familia mea detine 2.65 ha pamant pe care l-a cultivat astfel
- 0.59 ha lucerna
- 2.06 ha orzoaica
va rog sa-mi spunrti daca este necesara depus si platit impozit pe venitul agricol, pentru care cultura si ce valoare ,

Multumesc


Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 23:00, 23 Octombrie 2013
Din codul fiscal ART. 72 Venituri neimpozabile:
(2) Veniturile din activitati agricole sunt venituri neimpozabile în limitele: pana la 2 ha la cereale.
(4) Cultivarea terenurilor cu plante furajere graminee şi leguminoase pentru producţia de masă verde destinate furajării animalelor (destinate furajării animalelor deţinute de contribuabilii respectivi) pentru care venitul se determină pe baza normelor de venit şi a celor prevăzute la art. 72 alin. (2) nu generează venit impozabil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Completare declaratia 221 gluten gluten In declaratia 221 am de declarat 1 ha de lucerna....stiam ca nu-i impozabila ,fiindca am si 10 capre care le hranesc din aceea lucerna ....cum fac declaratia ... (vezi toată discuția)
Plata impozit pe venitul agricol ContSters137621 ContSters137621 Buna seara familia mea detine 2.65 ha pamant pe care l-a cultivat astfel - 0.59 ha lucerna - 2.06 ha orzoaica va rog sa-mi spunrti daca este necesara ... (vezi toată discuția)
Venituri persoana aflata in intretinere ioannn ioannn Vreau sa platesc arenda anuala de 1000 lei unei doamne AFLATA IN INTRETINEREA fiului ei. Ea spune ca, cumpara multe medicamente scumpe cu preturi reduse sau ... (vezi toată discuția)