Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... sponsorizare, mecenat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

sponsorizare, mecenat

Va rog sa-mi dati un sfat.
Vreau sa platesc studiile universitare ale nepoatei mele ( este fata cumnatei mele ) . As dori sa-mi spuneti ce tip de contract as putea incheia , ca , in acelasi timp sa pot pot scadea sumele platite cu titlu de " sponsorizare " din impozitul pe profit datorat in cursul anului ?
Am citit legea 32/1994 privind sponzorizarea , iar acolo se stipuleaza ca nu se pot face sponsorizari sau acte de mecenat intre rude sau afini de gradul 4 inclusiv, de aceea as fi vrut sa stiu ce alt tip de contract as putea incheia fara sa ma lovesc de aceasta conditie , dar in acelasi timp sa pot scadea sumele platite din impozitul pe profit datorat in cursul anului.
Va multumesc si astept un raspuns.
Dvs. faceti vorbire de impozit pe profit, deci presupun ca doriti sa sponsorizati nepoata printr-o firma.In aceasta situatie, nu dvs. ci societatea comerciala fiind sponsorul, in opina mea nu se aplica prevederile Legii nr.32/1994 privind sponsorizarea,
Art. 6 lit.b.
Avocat FLORENTINA ALBU, Avocat
Nu prea puteti sa o considerati deductibila in cazul asta.
si eu sunt de parere ca nu o poate sponsoriza oficial
Poate fi sponsorizata:
d) orice persoana fizica cu domiciliul in Romania, a carei activitate intr-unul dintre domeniile prevazute la lit. a) este recunoscuta de catre o persoana juridica fara scop lucrativ sau de catre o institutie publica, ce activeaza constant in domeniul pentru care se solicita sponsorizarea.
ART. 1Lege privind bursele private
(1) Bursa privată reprezintă sprijinul pentru studii acordat, în baza unui
contract, de către o persoana juridică de drept privat sau de către o
persoana fizica unui beneficiar care poate fi, după caz, elev, student,
doctorand sau care urmează un program de pregătire postuniversitară într-o
instituţie de învăţământ superior acreditata, din ţara sau din străinătate.
(2) Cuantumul bursei private se stabileşte la încheierea contractului şi se
poate modifica ulterior numai prin act adiţional la acesta.
ART. 2
(1) Contractul prin care se acorda bursa privată cuprinde clauze privind
modul în care beneficiarul trebuie sa îşi îndeplinească obligaţiile de studiu,
precum şi celelalte condiţii în care se oferă bursa.
(2) Contractul se semnează de beneficiar sau, în funcţie de varsta, de
beneficiar, cu acordul reprezentantului sau legal, şi de reprezentantul legal al
persoanei juridice sau de persoana fizica ce oferă bursa.
(3) Beneficiarul bursei private are obligaţia sa prezinte contractul, în
vederea avizării, la instituţia/unitatea de învăţământ în care studiază.
(4) Contractul poate conţine clauze prin care sa se stabilească obligaţia
beneficiarului de a lucra după finalizarea studiilor, prin angajare pe o anumită
perioada, pentru persoana juridică sau fizica ce acorda bursa privată, dar
numai pe un post corespunzător studiilor absolvite.
(5) Pe perioada acordării bursei private se interzice ca beneficiarul sa
lucreze pentru cel ce acorda bursa sau pentru alta persoana juridică ori
fizica desemnată de acesta.
ART. 3
Bursa privată poate fi acordată pe intreaga durata a studiilor sau pe o
perioada mai scurta de timp, stabilită prin contract.
ART. 4
Cuantumul lunar al bursei private trebuie sa acopere cel puţin masa,
cazarea şi cheltuielile de întreţinere, fără a se situa sub nivelul salariului
minim pe economie.
ART. 5
Sumele utilizate pentru acordarea burselor private sunt deductibile fiscal,
în condiţiile legii.
ART. 6
(1) Persoanele juridice plătitoare de impozit pe profit, care acorda burse
private elevilor, studenţilor, doctoranzilor sau altor persoane care urmează,
în ţara ori în străinătate, un program de pregătire postuniversitară în
instituţii de învăţământ superior acreditate, scad din impozitul pe profit
datorat sumele aferente, acordate pentru burse, dacă sunt îndeplinite,
cumulativ, următoarele condiţii:
a) se încadrează în limita cotei de 3% din cifra de afaceri;
b) nu depăşesc mai mult de 20% din impozitul pe profit datorat.
(2) Persoanele fizice care desfăşoară activităţi independente pot acorda
burse private persoanelor prevăzute la alin. (1), în limita unei cote de 5% din
baza de calcul determinata conform art. 49 alin. (6) din Legea nr. 571/2003
privind Codul fiscal.
Despre gradul de rudenie:
Art. 7. – Bursa privată nu poate fi acordată în condiţiile prezentei legi către rude sau afini până la gradul al patrulea, inclusiv.
Iata ce spune Codul Fiscal:
21. persoane afiliate - o persoana este afiliata cu alta persoana daca relatia dintre ele este definita de cel putin unul dintre urmatoarele cazuri:

a) o persoana fizica este afiliata cu alta persoana fizica, daca acestea sunt sot/sotie sau rude pana la gradul al III-lea inclusiv. Intre persoanele afiliate, pretul la care se transfera bunurile corporale sau necorporale ori se presteaza servicii reprezinta pret de transfer;
b) o persoana fizica este afiliata cu o persoana juridica daca persoana fizica detine, in mod direct sau indirect, inclusiv detinerile persoanelor afiliate, minimum 25% din valoarea/numarul titlurilor de participare sau al drepturilor de vot detinute la persoana juridica ori daca controleaza in mod efectiv persoana juridica;

c) o persoana juridica este afiliata cu alta persoana juridica daca cel putin:

(i) prima persoana juridica detine, in mod direct sau indirect, inclusiv detinerile persoanelor afiliate, minimum 25% din valoarea/numarul titlurilor de participare sau al drepturilor de vot la cealalta persoana juridica ori daca controleaza persoana juridica;

(ii) a doua persoana juridica detine, in mod direct sau indirect, inclusiv detinerile persoanelor afiliate, minimum 25% din valoarea/numarul titulurilor de participare sau al drepturilor de vot la prima persoana juridica;

(iii) o persoana juridica terta detine, in mod direct sau indirect, inclusiv detinerile persoanelor afiliate, minimum 25% din valoarea/numarul titlurilor de participare sau al drepturilor de vot atat la prima persoana juridica, cat si la cea de-a doua.

Intr-adevar legea nu este foarte clara, ale cui rude ale administratorului?!Eu cred ca se poate face un contract de mecenat.
Smart Contab Expert S.R.L., Contabil
Ca o completare la cele spuse mai sus, Legea 31/1990 prevede:
Art. 144^4. - (1) Este interzisă creditarea de către societate a administratorilor acesteia, prin intermediul unor operaţiuni precum:
b) acordarea de avantaje financiare administratorilor cu ocazia sau ulterior încheierii de către societate cu aceştia de operaţiuni de livrare de bunuri, prestări de servicii sau executare de lucrări;
(2) Prevederile alin. (1) sunt aplicabile şi operaţiunilor în care sunt interesaţi soţul sau soţia, rudele ori afinii până la gradul al IV-lea inclusiv ai administratorului; de asemenea, dacă operaţiunea priveşte o societate civilă sau comercială la care una dintre persoanele anterior menţionate este administrator ori deţine, singură sau împreună cu una dintre persoanele sus-menţionate, o cotă de cel puţin 20% din valoarea capitalului social subscris.