Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Depasire plafon microintreprindere
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Depasire plafon microintreprindere

Buna ziua!

Firma a devenit microintreprindere cu 01.02.2013. Pentru depasirea plafonului de 65.000 euro se iau in calcul veniturile din perioada ian 2013 - prezent, sau feb 2013 -prezent. Ca am o problema, daca se iau in considerare si veniturile din luna ianuarie am imbulinat-o ca in august s-a depasit plafonul...
Pentru depunerea 010 la finante se cere si balanta de verificare?

Totodata sa zicem daca in august depasesc plafonul, inseamna ca firma trece la profit incepand cu trimestrul 3 2013, pentru veniturile din perioada iulie - august se plateste impozit pe profit. E corect?

Multumesc!
Buna seara,

Potrivit punctului 12. din normele de aplicare ale art.112^6 din CF, veniturile luate în calcul la stabilirea limitei de 65.000 euro sunt aceleaşi cu cele care constituie baza impozabilă prevăzută la art. 112^7 din Codul fiscal.
Pentru anul 2013, veniturile luate în calcul la stabilirea limitei de 65.000 euro sunt cele de natura celor prevăzute la art. 112^7 din Codul fiscal, înregistrate:
- începând cu 1 ianuarie 2013, de către persoanele juridice care aplică sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor de la această dată inclusiv;
- începând cu 1 februarie 2013, de către persoanele juridice care aplică sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor de la această dată inclusiv.
13. Cursul de schimb pentru determinarea echivalentului în euro este cel de la închiderea exerciţiului financiar precedent.

Calculul se face pentru intreaga perioada fiscala, in cazul dvs. de la 01.02.2013.

Numai bine
Multumesc!

Caz ipotetic ...daca depasesc plafonul in luna septembrie, pana in ce data trebuie sa depun 010? Firma devine platitoare in trimestrul 3 2013, prin urmare pe veniturile din iulie, august si septembrie nu mai platesc impozit micro, ci profit?

E corect?
Inca o intrebare... in codul fiscal scrie clar :

ART. 112^2 Reguli de aplicare a sistemului de impunere pe veniturile microîntreprinderii
(5) Microîntreprinderile nu mai aplică acest sistem de impunere începând cu anul fiscal următor anului în care nu mai îndeplinesc una dintre condiţiile prevăzute la art. 112^1.
ART. 112^1 Definiţia microîntreprinderii

În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:

a) realizează venituri, altele decât cele prevăzute la art. 112^2 alin. (6);

b) *** Abrogat;

c) a realizat venituri care nu au depăşit echivalentul în lei a 65.000 euro;

d) capitalul social al acesteia este deţinut de persoane, altele decât statul şi autorităţile locale.

e) nu se află în dizolvare cu lichidare, înregistrată în registrul comerţului sau la instanţele judecătoreşti, potrivit legii.

Prin urmare de ce trebuie sa trecem la impozit pe profir in cursul anului, daca in lege scrie ca doar de anul urmator trebuie???
Buna ziua,

1. Daca depasiti plafonul in septembrie, aveti obligatia depunerii delaratie de mentiuni in termen de 30 de zile de la care nu mai indepliniti conditia. Avand in vedere, faptul ca septembrie este luna de sfarsit de trimestru cu raportare pana la 25.10, consider ca este necesar depunerea declaratiei de mentiuni cat mai repede in vederea operarii modificarii in vectorul fiscal.
Calculul impozitului pe profit se face pe cumulat de la inceputul perioadei. Dvs. veti calcula impozitul pe profit pentru veniturile si cheltuielile aferente perioadei 01.02-30.09.2013. Din impozitul pe profit astfel calculat veti scade impozitul pe venit platit pana la aceasta data.
In 25.10 veti declara impozit pe profit.

2. ART. 112^6 Impunerea microîntreprinderilor care realizează venituri mai mari de 65.000 euro
Prin excepţie de la prevederile art. 112^2 alin. (5) şi (7), dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 65.000 euro, aceasta va plăti impozit pe profit luând în calcul veniturile şi cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal. Calculul şi plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depăşit limita prevăzută în prezentul articol. Impozitul pe profit datorat reprezintă diferenţa dintre impozitul pe profit calculat de la începutul anului fiscal până la sfârşitul perioadei de raportare şi impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat în cursul anului respectiv. În cazul contribuabililor prevăzuţi la art. 112^2 alin. (3), limita de 65.000 euro şi impozitul pe profit datorat se calculează în mod corespunzător de la 1 februarie 2013.

Trecerea in timpul anului este legata de depasirea cifrei de afaceri. Acest aspect este o exceptie de la regulile de baza in ce priveste functionarea microintreprinderilor.

Nuami bine
Daca trec la impozit pe profit incepand cu trimestrul II 2013 de ce trebuie sa calculez impozit pe profit si pe perioada 01.02.2013-30.09.2013? Formularul d101 actualizat are mai multe optiuni inclusiv raportarea impozitului pe profit pentru perioada 07-12.2013 daca treci de la micro la profit in trimestrul II 2013.