Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Depasire CA 65000 euro trecere la impozit pe profit cu ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Depasire CA 65000 euro trecere la impozit pe profit cu luna iulie

Buna ziua
Am si eu urmatoarea nelamurire :la data de 24 iulie 2013 am depasit CA de 65000 eur drept pentru care am intocmit declaratia 010 pentru scoaterea de la impozit pe micro si trecerea la impozit profit cu data de 25 iulie 2013.
Asa cum spune legea sa comunici in termen de 30 de zile din momentul modificarii , am fost astazi la Administatia sector 1 si surpriza mi-a spus ca declaratie 010 trebuie depusa in septembrie iar trecerea la impozit pe profit se face cu 01 iulie 2013.
Va rog sa ma ajutati cu o parere , caci nu imi dau seama unde am gresit si ce sa fac?X-(
Va multumesc.
Conform art.112^6 din Codul fiscal trecerea la impozitul pe profit se face incepand cu trimestrul in care s-a depasit limita de 65000 de euro,deci cu data de 1 iulie 2013. In declaratia de mentiuni se trece iesirea de la impozit microintreprinderi la data de 30.06.2013 si trecerea la impozit pe profit incepand cu data de 01.07.2013. Nu vad motivul pentru care Administratia fiscala nu v-ar primi,pana la 1 septembrie,declaratia de mentiuni(010).
Consemnarea depasirii plafonului se poate face dupa ce trece termenul care, in acest caz, este 30/09/2013.

In Codul fiscal avem:

ART. 112^6 Impunerea microîntreprinderilor care realizează venituri mai mari de 65.000 euro

Prin excepţie de la prevederile art. 112^2 alin. (5) şi (7), dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 65.000 euro, aceasta va plăti impozit pe profit luând în calcul veniturile şi cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal. Calculul şi plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depăşit limita prevăzută în prezentul articol. Impozitul pe profit datorat reprezintă diferenţa dintre impozitul pe profit calculat de la începutul anului fiscal până la sfârşitul perioadei de raportare şi impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat în cursul anului respectiv. În cazul contribuabililor prevăzuţi la art. 112^2 alin. (3), limita de 65.000 euro şi impozitul pe profit datorat se calculează în mod corespunzător de la 1 februarie 2013.

Iar in Normele metodologice avem:

ART. 112^6

11. În situaţia în care, în cursul anului fiscal, o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 65.000 euro, contribuabilul va comunica, în termen de 30 de zile de la data de la care nu mai este îndeplinită condiţia respectivă, organului fiscal ieşirea din sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor prin depunerea unei declaraţii de menţiuni, cu respectarea termenului legal, potrivit Codului de procedură fiscală.

12. Veniturile luate în calcul la stabilirea limitei de 65.000 euro sunt aceleaşi cu cele care constituie baza impozabilă prevăzută la art. 112^7 din Codul fiscal.

Pentru anul 2013, veniturile luate în calcul la stabilirea limitei de 65.000 euro sunt cele de natura celor prevăzute la art. 112^7 din Codul fiscal, înregistrate:

- începând cu 1 ianuarie 2013, de către persoanele juridice care aplică sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor de la această dată inclusiv;

- începând cu 1 februarie 2013, de către persoanele juridice care aplică sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor de la această dată inclusiv.

13. Cursul de schimb pentru determinarea echivalentului în euro este cel de la închiderea exerciţiului financiar precedent.

Cred ca termenul de 30 zile stabilit in norme nu este legat de ziua in care s-a depasit plafonul stabilit de lege (in fond, daca se depaseste plafonul pe 01/07 sau pe 30/09 consecintele fiscale asupra firmei sunt aceleasi) ci de ultima zi a trimestrului in care acest lucru s-a intamplat. Oricum, data trecerii de la un mod de plata la celalalt este prima zi a trimestrului in care s-a depsit plafonul.

Consider ca exprimarea "data de la care nu mai este îndeplinită condiţia respectivă" este cel putin nefericita intr-un text legislativ care poate da nastere la interpretari.

Cred ca exprimarea cea mai fericita ar fi fost:

"contribuabilul va comunica organului fiscal ieşirea din sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor prin depunerea unei declaraţii de menţiuni, în termen de cel mult 30 de zile de la data expirarii trimestrului de la care nu mai este îndeplinită condiţia respectivă".

De ce cred asta:
- trecerea se face de la inceputul trimestrului;
- oricand am stabili termenul la care se depune D010 (cum e acum, ambiguu, sau cum propun eu) efectul e acelasi (cum am propus eu e clar si nu lasa loc de interpretari);
- timpul de constatare este mai lejer si nu mai sunt stresat sa vad ziua concreta (care oricum nu are relevanta legata de caz) in care s-a depasit plafonul.
Va multumesc mult pentru raspunsurile date , asa cum ma asteptam sunt corecte , argumentate prin articole din lege si mai ales explicate pe intelesul tuturor . Daca si la administratie as fi intalnit atata amabilitate , probabil ca nu v-as mai fi deranjat.:happy:
Pt ca ati depasit plafonul trecerea la impozit pe profit se face fie de la 01.01.2013 daca ati fost micro de la inceputul anului fie de la 01.02.2013.

ART. 112^6 Impunerea microîntreprinderilor care realizează venituri mai mari de 65.000 euro

Prin excepţie de la prevederile art. 112^2 alin. (5) şi (7), dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 65.000 euro, aceasta va plăti impozit pe profit luând în calcul veniturile şi cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal. Calculul şi plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depăşit limita prevăzută în prezentul articol. Impozitul pe profit datorat reprezintă diferenţa dintre impozitul pe profit calculat de la începutul anului fiscal până la sfârşitul perioadei de raportare şi impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat în cursul anului respectiv. În cazul contribuabililor prevăzuţi la art. 112^2 alin. (3), limita de 65.000 euro şi impozitul pe profit datorat se calculează în mod corespunzător de la 1 februarie 2013.

Norme:

12. Veniturile luate în calcul la stabilirea limitei de 65.000 euro sunt aceleaşi cu cele care constituie baza impozabilă prevăzută la art. 112^7 din Codul fiscal.

Pentru anul 2013, veniturile luate în calcul la stabilirea limitei de 65.000 euro sunt cele de natura celor prevăzute la art. 112^7 din Codul fiscal, înregistrate:

- începând cu 1 ianuarie 2013, de către persoanele juridice care aplică sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor de la această dată inclusiv;

- începând cu 1 februarie 2013, de către persoanele juridice care aplică sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor de la această dată inclusiv.

Deci dupa mine 010 ar trebui sa vi preia in termen de 30 de zile de la 01.08.2013 cand se presupune ca ati fi putut inchide luna iulie 2013 si ati vazut ca ati depasit plafonul. Calcul impozitului pe profit il efectuati incepand cu trim III 2013 dar de la 01.01 sau 01.02.2013 cumulat, luând în calcul veniturile şi cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal sau 01.02.

Vedeti in acest sens si declaratia 101 s-a modificat prin Ordinul ANAF nr. 878/2013 ca sa permita depunerea unei declaratii pe perioada 01.02-31.12.2013 daca aplicati micro de la 01.02.2013 si pe ian 2013 ati depus deja 101:

Rubricile privind áPerioadaâ se completeaz. astfel:
-1 ianuarie]30 iunie, pentru anul 2013, in cazul sediilor permanente care inchid
perioada impozabil. la data de 30 iunie 2013 .i, respectiv, 1 iulie]31 decembrie, in cazul sediului permanent desemnat pentru perioada impozabil. 1 iulie]31 decembrie 2013, pentru
persoanele juridice str.ine care desf..oar. activitatea prin intermediul mai multor sedii
permanente in Romania;
-1 februarie-31 decembrie, pentru anul 2013, in cazul persoanelor juridice romane
pl.titoare de impozit pe profit care la data de 31 decembrie 2012 au indeplinit condi.iile
prev.zute la art. 112^1 din Legea nr. 571/2003, cu modific.rile .i complet.rile ulterioare, .i,
incepand cu 1 februarie 2013, au fost obligate la plata impozitului pe veniturile
microintreprinderilor, iar in cursul anului devin pl.titoare de impozit pe profit, potrivit art.
112^6 din Legea nr. 571/2003, cu modific.rile .i complet.rile ulterioare;
- perioada cuprins. intre data de intai a primei luni din trimestrul in care contribuabilii
au inceput s. desf..oare activit..ile prev.zute la art. 112^2 alin. (6) din Legea nr. 571/2003, cu
modific.rile .i complet.rile ulterioare, .i sfar.itul anului de raportare, in cazul contribuabililor
pl.titori de impozit pe veniturile microintreprinderilor care in cursul anului incep s. desf..oare
activit..i de natura celor prev.zute la art. 112^2 alin. (6) din Legea nr. 571/2003, cu modific.rile
.i complet.rile ulterioare, iar incepand cu trimestrul respectiv devin pl.titori de impozit pe
profit (de exemplu, 1.07]31.12).
Ioan Petru Butariu, Contabil