avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 285 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Lichidare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Lichidare firma

Buna ziua, am o nelamurire in legatura cu lichidarea firmei. Daca sunt doi asociati, unul fiind trecut ca administrator, si firma este in lichidare, raspunderea revine administratorului sau ambilor asociati? Stiam ca aceasta raspundere revine administratorului si acum s-a pus poprire si pe conturile asociatului. Este o noua modificare in lege? Multumesc.

Alte discuții în legătură

Lichidare firma ma_ria ma_ria Buna ziua, am o nelamurire in legatura cu lichidarea firmei. Daca sunt doi asociati, unul fiind trecut ca administrator, si firma este in lichidare, ... (vezi toată discuția)
Poprire pf. vs. poprire pj joker75 joker75 Buna ziua! As vrea sa stiu daca o poprire pusa unei persoane fizice(retinere salariala in urma unei hotarari judecatoresti) ar afecta aceea persoana fizica in ... (vezi toată discuția)
Executare silita persoana juridica ruby ruby daca administratorul societatii debitoare care introduce contestatie la executare isi vinde firma mai raspunde el pt ceva? sau raspund numai cei doi noi ... (vezi toată discuția)