avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... E ultraj?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

E ultraj?

Am fost la o zi de nastere in weekend, m-am imbatat si ne-am cam certat. Au aparut din senin niste politisti. Mi-au dat un avertisment si apoi o alta amenda de 200 lei (pt. aceeasi fapta!)... Bine ca am continuat...

Pe foaia aia cu amenda de 200 lei,le-am scris "SA MA SUXXTI DE PXXX" (cu litere explicite in loc de "X"

Acuma citesc in presa locala ca sunt acuzat de ultraj ?! X-(X-(X-(

Ma uit in codul penal si ca sa fie ultraj trebuie sa fie amenintare... asta e injuratura nu ultraj. :((
zerotika a scris:

m-am imbatat si ne-am cam certat. Au aparut din senin niste politisti. Mi-au dat un avertisment si apoi o alta amenda de 200 lei.


Oare e permis ca politia sa dea avertismente si amenzi unor oameni aflati sub influenta bauturilor alcoolice?
Nu ar trebui mai degraba ca politia sesizata sa faca un proces verbal,sa puna martori care nu sunt beti sa dea declaratii ca martori,apoi in alta zi politia sa trimita citatie persoanelor care s-au aflat in stare de ebrietate sa se prezinte la audienta ?

Mie personal mi se pare aiurea ca politia sa lucreze cu persoane care nu sunt constienti din cauza alcoolului. Daca politia nu dadea avertisment si amenda atunci cand se afla sub influenta alcoolului,nu cred ca se intampla acest ultraj!
@Tarzan, cred că ar fi mai logic așa cum opinați dvs. Dar numai că nu este așa :)
@legally_aid

Intr-adevar nu este asa,dar trebuie sa fie asa,adica politia trebuie sa nu instinga oameni aflati sub influenta alcoolului,nu se poate comunica cu astfel de oameni,dar sa mai dai si amenda? Cand un om beat se vede si cu amenda,e normal sa nu mai gandeasca si sa se enerveze,sa spuna orice care devine ultraj.

Asa cum politia nu sta de vb cu oameni aflati pe patul de moarte pana ce victima nu incepe sa dea semne de insanatosire si cu permisiunea medicului.....,asa cum politia nu poate sta de vb cu un strain necunoscand limba pe care o vorbeste strainul decat in prezenta unui interpret autorizat,.....la fel si aici,politia nu ar trebui sa dea amenda pe loc unor persoane bolnave de alcoolism care nici nu stiu ce mai vorbesc.
Ar trebui lasati pana isi revin,pana se trezesc la realitate,si atunci politia ar putea sa amendeze.
Gestul facut de politisti a fost o provocare si asa s-a ajuns la ultraj.

Nu sustin si nu sprijin alcoolicii,dar nu e corect cum s-a procedat.
Ganditi-va ca poate alti betivi cand se trezesc amendati,fiind tot sub influenta alcoolului, se simt provocati,si atunci credeti ca sunt in stare sa inteleaga ce se intampla? Unii DA,altii NU,si atunci cei care nu inteleg,exista pericolul sa se enerveze si mai tare provocand fapte mai grave ca: bataie,crima,dau foc la......,fac spargeri,etc si asta din cauza nervilor.

Un sfat intelept: Nu te pune cu betivul cand se afla sub influenta bauturilor,ocoleste-l si stai de vb cu betivul cand isi revine, cand are mintea treaza !
Tarzan2012 a scris:

zerotika a scris:

m-am imbatat si ne-am cam certat. Au aparut din senin niste politisti. Mi-au dat un avertisment si apoi o alta amenda de 200 lei.


Oare e permis ca politia sa dea avertismente si amenzi unor oameni aflati sub influenta bauturilor alcoolice?
Nu ar trebui mai degraba ca politia sesizata sa faca un proces verbal,sa puna martori care nu sunt beti sa dea declaratii ca martori,apoi in alta zi politia sa trimita citatie persoanelor care s-au aflat in stare de ebrietate sa se prezinte la audienta ?

Mie personal mi se pare aiurea ca politia sa lucreze cu persoane care nu sunt constienti din cauza alcoolului. Daca politia nu dadea avertisment si amenda atunci cand se afla sub influenta alcoolului,nu cred ca se intampla acest ultraj!


e perfect legal sa le dea amenzi chiar daca sunt sub influenta bauturilor alcoolice sau mai rau in stare de ebrietate! nu am cunostinta de vreo lege care sa-mi garanteze ca daca sunt baut pot sa spun sau sa fac ce vreau si politia, jandarmeria sau politia locala sa vina la fata locului si sa zica " lasa ca e beat! nu-i facem nimic, ca vorbim noi alta data cu el!". eventual pot sa taie bilete la spectacol ca sa nu fie gratis totul. pe acelasi principiu gandit de dvs ar trebui ca soferilor bauti sa li se ceara scuze pentru intarziere si politistii sa-i invite, cu blandetea ce-i caracterizeaza, sa revina alta data la politie. eventual cand au timp sau doresc ei. starea de ebrietate poate fi doar o circumstanta agravanta sau atenuanta. in cazul acesta, in opinia mea, este o circumstanta agravanta avand in vedere ca desi politistul a aplicat sanctiunile gradual, individul a continuat sa se manifeste asa cum a descris. referitor la martori sa fim seriosi. cati dintre noi suntem nerabdatori sa oferim relatii sau mai mult sa dam declaratii cu privire la un incident? folosim justificari de genul : tocmai am aparut si nu stiu ce s-a intamplat, eram cu spatele, nu eram atent, nu am vazut...
cu siguranta faptul ca a scris acele mentiuni cu manuta lui reprezinta cea mai buna dovada cu privire la cele intamplate.
la nivel de teorie s-ar putea accepta punctul dvs de vedere, dar la nivel de practica cred ca alta data, "pe trezie", probarea celor petrecute ar fi mult mai dificila. la faza asta politistii pot fi acuzati un pic de parsivenie intrucat individul, " zmeul de el ", ofera singur dovezile.
Tarzan2012 a scris:

@legally_aid

Intr-adevar nu este asa,dar trebuie sa fie asa,adica politia trebuie sa nu instinga oameni aflati sub influenta alcoolului,nu se poate comunica cu astfel de oameni,dar sa mai dai si amenda? Cand un om beat se vede si cu amenda,e normal sa nu mai gandeasca si sa se enerveze,sa spuna orice care devine ultraj.

Asa cum politia nu sta de vb cu oameni aflati pe patul de moarte pana ce victima nu incepe sa dea semne de insanatosire si cu permisiunea medicului.....,asa cum politia nu poate sta de vb cu un strain necunoscand limba pe care o vorbeste strainul decat in prezenta unui interpret autorizat,.....la fel si aici,politia nu ar trebui sa dea amenda pe loc unor persoane bolnave de alcoolism care nici nu stiu ce mai vorbesc.
Ar trebui lasati pana isi revin,pana se trezesc la realitate,si atunci politia ar putea sa amendeze.
Gestul facut de politisti a fost o provocare si asa s-a ajuns la ultraj.

Nu sustin si nu sprijin alcoolicii,dar nu e corect cum s-a procedat.
Ganditi-va ca poate alti betivi cand se trezesc amendati,fiind tot sub influenta alcoolului, se simt provocati,si atunci credeti ca sunt in stare sa inteleaga ce se intampla? Unii DA,altii NU,si atunci cei care nu inteleg,exista pericolul sa se enerveze si mai tare provocand fapte mai grave ca: bataie,crima,dau foc la......,fac spargeri,etc si asta din cauza nervilor.

Un sfat intelept: Nu te pune cu betivul cand se afla sub influenta bauturilor,ocoleste-l si stai de vb cu betivul cand isi revine, cand are mintea treaza !


Domnule Tarzan, imi frec ochii si acum citind postarea dumneavoastra. Chiar vorbiti serios? Domnule, vorbim despre betie voluntara. Sa nu deranjezi un betiv? doar pentru ca este beat si nu este indicat sa escaladezi un conflict deja existent? Sunt curios daca postarea ar suna la fel cand un betiv ti-ar viola un membru al familiei sau ar conduce prin mijlocul Bucurestiului cu 180 km/h. Ai dreptate domnule, nu trebuie amendat, trebuie imediat cum devine violent, adus la sectie in catuse (fie ca este violenta fizica sau verbala). Nu poti lasa un element periculos in strada.

Cat despre cetateanul ce a initiat acest post...nici treaz nu are vreo urma de regret. Domnule, Art 239 are 5 puncte, iar la punctul 2 suna asa:

"Lovirea sau orice acte de violenţă, săvârşite împotriva unui funcţionar public care îndeplineşte o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat, aflat în exerciţiul funcţiunii ori pentru fapte îndeplinite în exerciţiul funcţiunii, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani."

Violenta imbraca multe "haine" in dreptul penal...si nu numai. Poate fi verbala, psihica, fizica...dar nu te-ai deranjat sa postezi intreg articolul de lege, pentru ca nu-ti suna favorabil.

Mie unul, mi se pare incredibil ca nu ai fost adus in catuse la sectie...

Alte discuții în legătură

Lovire si alte violente AnyaD AnyaD Buna seara (ziua). Acum 2 zile, sotul meu, aflat in stare avansata de ebrietate, sa luat la cearta si la bataie cu un alt baiat, iar in momentul acela trecea ... (vezi toată discuția)
Intrebare cu o posibila "furt calificat" nzsolt85 nzsolt85 As dori sa va cer parerea la un caz putin ciudat. Doi prieteni intro seara au fost in oras, au consumat alcool. Unul dintre ei avea in mana o sticla de bere ... (vezi toată discuția)
Beat din aburi de alcool CountPorcula1987 CountPorcula1987 Buna ziua, recent am avut o discutie cu un amic. El sustinea ca daca esti prins cumva beat la volan, si declari ca te-ai imbatat involuntar, de ex. din aburi ... (vezi toată discuția)