Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua! As dori sa aflu de ce vechime in munca(sau ce perioada lucrata) are nevoie o viitoare mamica pentru a beneficia de acea indemnizatie pentru cresterea copilului de 800 de lei (cea minima) ? Pentru cineva care lucreaza de doar 4 luni, angajata cu 6 ore /zi care ar trebui sa fie eprioada minima lucrata inainte de a solicita aceasta indemnizatie?
Va multumesc.
1. Pentru a beneficia de indmnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) trebuia ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (eleva sau studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. Plata indemnizatiei pentru CCC nu este conditionata de numarul de ore lucrate pe zi ci numai de obtinerea de venituri profesionale, indiferent de cuantumul acestora.

3. Indemnizatia pentru CCC este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni anterioare nasterii dar nu poate fi mai mica de 600 lei lunar.

4. Alocatia de strat pentru copii, de 200 lei lunar pana implineste copilul 2 ani si apoi de 42 lei lunar pana la 18 ani, se plateste indiferent daca aveti venituri sau nu, daca sunteti in CCC sau nu.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane