Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzare marfa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzare marfa

Buna ziua,

Firma la care lucrez are caen principal executie instalatii electrice, voi sa vanda ceva corpuri de iuminat ? Se poate face aceasta tranzactie si care ar fi inregistrarile contabile ? Sunt corecte acestea
4428=401
371=401

la vanzare
4111=%
607=371 ?
Nu este corect. Puteti consulta si OMFP 3055/2009.
[ link extern ]
Dvs care executati instalatii electrice vreti sa vindeti din stocul de materiale niste corpuri de iluminat uniui client ?

Daca da atunci trebuie sa mutati din contul de materiale in cel de marfa corpurile de il;uminat pe care apoi le veti vinde cu un adaos comercial.

1. transfer materiale in marfa : 371=30X
inregistrare adaos 371=378
inregistrare TVA neexigibil :respectiv 371=4428,(24 % aplicat la valoare material+ados comercial)

2. vanzare marfa :
4111=707( este valoarea materialului + adaosul comercial aplicat)
4111=4427(este valoarea TVA neexigibil calculat)

3. descarcarea de gestiune marfa:
607=371(egal cu valoarea materialului - cel transferat in gestiunea de marfa)
378=371(adaosul comercial)
4428=371(TVA neexigibil aplicat la valoarea materialului si adosului comercial)
carmen01011958, moderator