Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Adaugare paragrafe la scop si obiective in stat
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Adaugare paragrafe la scop si obiective in stat

Buna ziua,
as dori sa aflu care sunt conditiile pentru a adauga noi paragrafe la scopul infiintarii unui ONG si corespondent, obiectivele de indeplinit.
Puteti sa aduceti modificari la statut de cate ori considerati ca activitatea asociatiei o impune.
Se aduna, catre comitetul director, propunerile de la membrii cu justificarile aferente. Comitetul director redacteaza ordinea de zi si convoaca adunarea generala a asociatiei, conform statutului.
Se dezbat si se voteaza in forma propusa de catre comitetul director. Membrii prezenti la adunarea generala pot aduce reformulari/completari/eliminari la textele din propunere.
Rezultatul (forma decisa prin vot a acelor articole din statut modificate/eliminate/adaugate, numarul de voturi cu care au fost adoptate/respinse) se trece intr-un proces verbal al respectivei adunari generale. Se mai trece in procesul verbal, la solicitarea unui membru daca e cazul, eventuale observatii/precizari. La final se trece numele si datele din buletin a persoanei desemnate sa urmeze procedura de inregistrare la judecatorie a procesului verbal.
Procesul verbal va fi semnat de catre membrii asociatiei prezenti la adunarea generala, in persoana sau prin reprezentant, daca aveti aceasta facilitate in statut.
conform cap.IV din OG 26 / 2000, care de fapt trimite la procedura de infiintare, cu care seamana mult cea de modificare a Statutului si Actului Constitutiv.
In concret Adunarea Generala a aproba modificarea Stratutului si recomandabil este sa adopte si forma actualizata a Statutului, si apoi se parcurge procedura judecatoreasca de inscriere a modifcarilor in Registrul Asociatiilor si Fundatiilor, procedura ca seamana foarte mult cu cea de obtinere a personaliatii juridice.