Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Care sunt pasii pentru modificarea scopului si ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Care sunt pasii pentru modificarea scopului si obiectivelor?

Buna ziua!

Care sunt pasii pentru modificarea scopului si obiectivelor unui ONG ?

Va multumesc !
george-neagu, moderator
La propunerea comitetului director care va redacta un draft cu forma articolelor din statut care se doresc modificate/completate se generează o discuție cu toți membrii asociației. Forma finala de text va fi apoi votata de comitetul director și trecuta pe ordinea de zi de convocare a unei adunări generale a asociației.
Apoi în baza procesului verbal al adunarii generale se depune și dosarul catre judecătorie pentru înregistrarea și acolo a modificarilor aduse la statut.
este o modificare de statut si urmeaza regimul obisnuit al modificarii actelor constitutive, pentru care e capitol in OG 26/2000 = procedura seamana cu cea de la obtinerea personalitatii juridice deci trebuie incuviintata de instanta judecatoreasca modificarea....