avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 659 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor social
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor social

Care a fost venitul/ familie sau pe membru conform legislatiei pe anul 2012 pentru obtinerea ajutorului social?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:40, 30 Octombrie 2013
Legea 416/2001
Art. 4
Nivelul lunar al venitului minim garantat se raportează la indicatorul social de referinţă, denumit în continuare ISR, şi este de:
a) 0,25 ISR pentru persoana singură;
b) 0,45 ISR pentru familiile formate din 2 persoane;
c) 0,63 ISR pentru familiile formate din 3 persoane;
d) 0,78 ISR pentru familiile formate din 4 persoane;
e) 0,93 ISR pentru familiile formate din 5 persoane;
f) câte 0,062 ISR pentru fiecare altă persoană peste numărul de 5 persoane, care face parte din familie, în condiţiile prezentei legi.

Art. 5
(1) Cuantumul ajutorului social se stabileşte ca diferenţă între nivelurile prevăzute la art. 4, transformate în lei, şi venitul net lunar al familiei sau al persoanei singure.


(2) Dacă din calcul rezultă un ajutor social mai mic de 10 lei, se acordă 10 lei.

ISR = indicatorul social de referinta si are o valoare de 500 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor social si pensie de invaliditate? meryleen meryleen va rog sa-mi spuneti daca la pensia mea medicala in valoare de 402 lei mai am dreptul la vreun ajutor social ( detin un autoturism cu o vechime mai mica de 10 ... (vezi toată discuția)
Ajutorul social, in 2016 CYBORG CYBORG Buna seara! Citesc pe Internet, undeva, despre ajutorul social, in 2016.:\"Nivelul acestuia va fi de cel putin 273 lei pentru o persoana singura\" Este ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de ajutor social? free_your_mind free_your_mind Familia mea este formată din 4 membri, toţi adulti. 2 au pensii de cîte ~750 de lei, deci în total ~1500 de lei. Ceilalţi 2 nu muncesc. Avem un teren de ... (vezi toată discuția)