Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Solicitare de judecare a cauzei în lipsã
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Solicitare de judecare a cauzei în lipsã

Am primit o citatie, cine imi explica ce inseamna?

Sunteti chemat in aceasta instanta, camera SALA X, complet c4, in data de xx.xx.2013, ora xx:zz in calitate de petent, in proces cu INSPECTORATUL DE POLITIE in calitate de intimat.
In caz de neprezentare a partilor, se va putea trimite un inscris, judecata urmand a se face in lipsa.
Prin inmanarea citatie, sub semnatura de primire, personal ori prin reprezentant legal sau conventional ori prin functionarul sau persoana insarcinata cu primirea corespondentei pentru un termen de judecata, cel citat este prezumat ca are in cunostinta si termenele de judecata ulterioare aceluia pentru care citatia i-a fost inmanata.
Raspunsul este clar: Ati dat in judecata insp.de politie. Aveti rolul de petent.
Mergeti in ziua/data/ora mentionata pe citatie,la instanta,si vedeti despre ce este vorba.
Tarzan2012, utilizator
este vorba despre o contestatie la o amenda, dar as vrea sa stiu daca se poate judeca si in lipsa?
eron, utilizator
Se poate judeca in lipsa daca ati cerut acest lucru prin plangerea formulata sau daca solicitati instantei printr-o cerere scrisa.
nu am cerut acest lucru in plangerea depusa, pot cere acum? cum formulez acea cerere, adica cum sa scriu in ea?
Dumneavoastra nu aveti cunostinta daca ati actionat in instanta pe cineva?
Din ceea ce ati relatat rezulta ca ati dat in judecata Inspectoratul de Politie.
Ce doriti sa intrebati?
Ce nelamurire aveti?
Intre timp am observat ca v-ati amintit ca "este vorba despre o contestatie la o amenda"
Da, se poate judeca in lipsa daca ati solicitat acest lucru.