Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Depasire - Schimbare sens de mers
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Depasire - Schimbare sens de mers

Buna ziua,

Am si eu o nelamurire legata de regulile de curculatie pe care am intampinat-o azi.

Am inceput o depasire de 3 masini la o distanta de 500 de metri de o strada unde eu trebuia sa fac la stanga. Dupa ce am depasit prima masina si eram in drept cu a doua, a inceput depasirea si cel pe care il depasisem prima data. La 200 de metri de strada in depasesc si pe cel din fata, dar realizez ca nu mai pot sa fac stanga pe strada deoarece in spatele meu venea si primul depasit, nu mai aveam nici timp sa ma bag pe banda din dreapta si apoi sa fac stanga. Sunt curios ce se intampla daca eu franam si faceam stanga din depasire, fiind pe contrasens? Am ales sa merg mai departe si sa fac pe urmatoarea deoarece daca franam, intra in mine cel din spate. In situatia asta cum trebuia sa procedez, pe langa faptul ca poate nu trebuia sa depasesc daca stiam ca vreau sa intru pe o strada, cu toate ca distanta era semnificativa si cel pe care l-am depasit primul era genul de nu ii convenea sa fie depasit.
Astept un raspuns.

Multumesc.
Ati gresit dpdv al codului rutier cand v-ati angajat in depasirea simultana a 3 autovehicule.
Ati gresit dpdv a prudentei in trafic cand ati apreciat ca merita sa faceti depasire in 500 metri si apoi sa virati la stanga.
Ati fi grestit dpdv al codului rutier daca franati din depasire si virati la stanga. Iar, daca va lovea din spate erati in culpa si dvs si cel din spate.
trandafir2 a scris:

Ati gresit dpdv al codului rutier cand v-ati angajat in depasirea simultana a 3 autovehicule.

Asta din ce legislatie e? Din legislatia rutiera din Romania, sigur nu!

Utilizatorul nu a specificat ca ar fi iesit cu auto in afara tarii, deci am presupus ca situatia s-a desfasurat in Romania.
trandafir2 a scris:

Utilizatorul nu a specificat ca ar fi iesit cu auto in afara tarii, deci am presupus ca situatia s-a desfasurat in Romania.

Daca nu ati sesizat ironia, va intreb direct: ce articol din legislatia rutiera interzice depasirea mai multor autovehicule simultan?! Sau ce articol spune cate autovehicule se pot depasi simultan?! Sau ce articol spune ca se poate depasi doar un autovehicul?!
Dragos_T, utilizator
Dragos_T a scris:

Sau ce articol spune ca se poate depasi doar un autovehicul?!

art.118 din regulament si art.45 din ordonanta
trandafir2, moderator