Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vinderea unui teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vinderea unui teren

buna ziua,as vrea sa vand un teren pe care il am luat prin concesiune dar la care nu am facut cadastru si intabulare.cum as putea sa procedez.,eu sunt plecata din tara si as vrea sa fac o procura pentru cineva de acasa sa se ocupe de acestea.
kaoelena a scris:

buna ziua,as vrea sa vand un teren pe care il am luat prin concesiune

Cu alte cuvinte, doriţi să vindeţi un teren care nu este al dumneavoastră.

Păi, dacă dumneavoastră nu îl puteţi vinde, neavînd asupra terenului un drept de dispoziţie, de ce credeţi că mandatarul dumneavoastră ar putea?
Buna seara,

Pentru a instraina in mod valabil un teren contractul de vanzare-cumparare trebuie incheiat in forma autentica (la notar). Daca doriti sa imputerniciti pe cineva sa vanda pentru dvs, imputernicirea trebuie sa fie de asemenea in forma autentica.

Pentru a incheia actul, notarul va verifica in prealabil ca imobilul sa fie inscris in cartea funciara. In principiu, notarul nu va incheia un contract de vanzare-cumparare asupra unui imobil neinscris in cartea funciara. Spun in principiu intrucat se poate ca anumiti notari sa incheie totusi actul, dar pentru a nu avea probleme ulterior, va recomand sa realizati mai intai intabularea. In acest sens puteti face o procura unica atat pentru inscriere in cartea funciara cat si pentru instrainare.

O alta problema ar fi aceea ca nu puteti vinde un teren pe care dvs in aveti in concesiune, intrucat contractul de concesiune va confera doar dreptul de a exploata un bun pe perioada determinata si nu dreptul de proprietate. Neavand proprietatea, inseamna ca nu puteti instraina terenul respectiv.

O seara buna,
Costi Boncu

Nu pot nici ceda aceasta concesiune altcuiva?
andreigrigoriu, moderator
de asta am si intrebat ca sa stiu exact daca se poate sau nu.sau sa cedez concesiunea altcuiva.va multumesc frumos