Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Urgent va rog, un caz mai delicat, banca vrea ne ia ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Urgent va rog, un caz mai delicat, banca vrea ne ia casa ca i-am platit ratele

Buna seara, va rog sa ma indrumati si sa ma ajutati in privinta unei probleme cu o familie mai saraca si de la tara, care a facut un imprumut de nevoi personale sa isi faca casa, de 13.000,00 lei la o banca ( x1 ) in noiembrie 2007 pe termen de 8 ani si pe langa imprumut ia dat si un card in valoare de 2150 lei,intre timp banca a fost preluata de o alta banca ( x2 ) in 2008, si acum in 2013 a fost iar preluata de o alta banca (x3 ), dar ultima banca care a preluat banca ( x2 ) a preluat numai contractele performante si pe cele restante nu le-a luat. problema este ca ei au platit toate ratele chiar daca nu la timp si au intarziat 2-3 zile,dar le-a platit.
De vreun an de zile tot primeste notificari, somatii si telefoane de amenintare cum ca daca nu plateste vine cu executorul si le ia casa,sunt terminati si nu stiu ce sa mai faca, cu toate ca ei au platit toate ratele luna de luna ,banca zice ca nu au platiti si ca trebuie sa plateasca , eu incercand sa ii ajut , am luat toate actele din 2007 si pana in prezent si le-am verfificat si ratele sunt platite toate, avem toate chitantele , si am calculat sumele din graficul de rambursare al bancii si pana in octombrie 2013 ei au depasit suma care o aveau de plata, si va explic si de ce: banca vazand ca daca ii suna sa plateasca rata ca e scadenta si ca nu au platit-o ,ei se duceau si mai plateau odata, au chitante care au platit aceeasi rata de 3 ori intr-o luna si banca tot trage de ei, au ajuns intr-o stare ca nu ii mai recunosc, sunt terminati,tot timpul stau cu frica,incat daca vine cineva la poarta la ei si striga ,sotia lui deja incepe sa planga si se inchide in camera , ca zice ca sunt cei de la banca sa le ia casa, si din cauza bancii ea a cam decazut psihic ,a pierdut si sarcina si mai are putin si o ia si din loc (daca ma intelegeti), problema e ca acum pe 16 septembrie cand banca ( X3 ) a preluat banca ( X2 ) a preluat numai creditele performante, insemnand in situatia lor : cardul de credit, si imprumutul nu l-au preluat pentru ca la banca (X2 ) figura restant cu toate ca ei au acte doveditoare si sunt la zi cu rata de imprumut,au chitantele. iar banca (X2) acel contract de imprumut fiind restant la ei, nu stiu cum,dar asa figureaza la ei, l-au cesionat unei firme de recuperari creante, care si acesti acum ii suna si ii ameninta sa plateasca , daca nu si acestia vor sa le ia casa, eu citind absolut toate actele, ctr de credit, ctr de card, asigurare si clauzele contractuale, am ajund la concluzia ca banca vazand ca are de cine sa profite au tot tras de ei sa plateasca, eram da fata cand a sunat intr-o zi banca, dupaia firma de recuperatori care le-a spus ca va trimite oameni pe teren la ei acasa si o sa le para rau, la ce concluzii am ajuns eu :

- In polita de asigurare scrie ca daca isi pierde locul de munca PILM-ul ii despagubeste pe timp de 6 luni rata pentru pierderea involuntara a locului de munca.=deci , banca probabil si-a luat banii dar pe ei nu i-a scutit de plata ratelor.

- ctr de credit si cel de card ; la ambele au clauzele contractuale semnate si graficul de rambursare, dar contractul de credit ,cel de card si folosirea datelor cu caracter personal nu sunt semnate nici de banca si nici de el.= inseamna ca nu a fost de acord cu termenii contractuali ?

-poate denunta si inchide contractul? cel de credit si cel de card prin denuntarea unilaterala ? pentru ca scrie si in contractul lor de la banca:
In cazul neexecutarii culpabile de catre oricare din parti a obligatiilor asumate prin acest contract,cealalta parte poate considera Contractul reziliat de drept, fara somatie,punere in intarziere si fara indeplinirea altor formalitati judiciare sau extrajudiciare ( pact comisoriu de gradul IV).

-incalcarea confidentialitatii: cand el a contractat creditul nu era casatorit , iar banca nu are voie sa dea detalii la nici un membru de familie si nici la altcineva despre contractul lui, insa banca acum o suna pe sotie daca el nu raspunde la telefon si i-a dat detalii despre credit si o ameninta ca sa plateasca creditul, iar ea spunandu-le sa le trimita un grafic , sau extrase ca sa vada cat au platit pana acum ,ca ei tot platesc dar tot le vine de plata: raspunsul ofiterului bancar a fost: ati semnat contractul acum platiti, iar acum cateva zile cand am fost cu ei la constanta si cautam sediul bancii sa scoatem situatia lor sa vedem de ce tot ii suna sa plateasca, pe cand ei au platit la timp si cateodata si de 2-3 ori aceeasi rata, am sunat la acel numar la care erau sunati ei si amenintati sa vedem unde este sediul bancii la care putem gasi actele, dupa ce le-a facut titularul contractului confirmarea cu CNP ca sa vada ei despre ce contract este vorba, au inceput sa puna intrebari ca de ce vor sa mearga la banca si de ce vor copii dupa acte? m-a dat pe mine la telefon si i-am zis ca vrem extrase sa vedem soldul negativ si cel pozitiv privind contractul lor, si mi-au spus ca sunt informatii confidentiale si ca nu poate sa imi zica, a da o informatie privind sediul unei banci unde il putem gasi, nu cred ca este o informatie confidentiala. dar sotiei lui au putut sa ii dea date confidentiale privind datele contractului si s-o ameninte ca sa plateasca pe cand ea nu avea nici o treaba cu acest credit. pentru ca banca (X2) care a cesionat contractul de credit la recuperatori pentru neplata ratelor ,nu mai este ,fiind preluata de banca (X3), decat la bucuresti o singura filiala a ramas, care ei nu pot ajunge pana la bucuresti sa scoata actele pentru ca nu au bani.

- cand a scazut EURIBOR-ul si LIBOR-ul ,rata lor nu a scazut, dar cand a crescut, a crescut banca le-a marit rata fara nici o instiintare scrisa asa cum scrie in contractul de la banca.

-

1) care e maximul impus de bnr a dobanzii legale pentru toate bancile?
2) care e maximul comisioanelor (cel legal ) nu cel abuziv practicat de banci?
- comision gestionare a contului? ei au cca 40 lei/luna gestionare cont.
- comision acordare ?
- comision de plata anticipata?
- comision penalizator de plata intarziata ? ei au 10 %
- de ce in contractul cardului de credit au dobanda 19,99% si pe extras apare 24% , este legal ?
- de ce in contract nu are dobanda specificata si au scris-o decat in scadentar dupa ce le-a dat banii?
- care este maximul punctelor procentuale dintr-un contract bancar ?
- l-a introdus si in baza de date a CRB-ului ca rau platnic ?
- cum e posibil sa ajunga dosarul lui de credit la recuperari creante el fiind platit si banca zice ca nu?
- vrem sa ii dam in judecata dar cum trebuie sa facem cererea adresata instantei ,sa o facem corecta incat sa nu ne ceara taxa de timbru pe valoarea daunelor morale si cele materiale, ci doar sa timbram dosarul cu cei 39 de lei sau cat mai este acum. ?
- in unul din extrasele de la card apare ca si cum le i-a de 3 ori intarzierea platii unei rate si adica : apara in felul urmator pe extras:
- comision intarziere la plata
- comision de neplata
- dobanda
- dobanda penalizatoare pentru intarziere
- daune interese intarziere la plata

acum sa imi spuneti dupa cele descrise mai sus daca e corect de ceea ce ii vom acuza noi si cat putem cere in instanta daune morale si inetrese maxime pentru fiecare abuz in parte, facut de banca :
DAUNE MATERIALE :
- suma achitata in avans la banca+ 10 % dobanda pana la achitare conform contractului bancar,( aceeasi dobanda e stipulata in ctr de credit catre titular)
- comisionul de administrare a contului de cca 40 de lei pe luna care este abuziv, (la un cont curent cu tot cu internet banking se plateste in jur de 5 lei ) iar la ei 40 lei?

- calomnie=...............................
- abuz de incredere=..........................
- hartuire=..............................................
- stres=...................................................
- defaimarea imaginii,onoarei si reputatiei=......................................
- introducerea in baza de date a Biroului de credit ca rau platnici= ........................
- terorizare=....................................................
- inselaciune in forma continua cu buna stiinta ca i-a inselat netrimitandu-le scris marirea ratelor fara motiv,comisioane(foarte mari),dobanzi(in ctr 19,99 % si in extras 24%)
si penalitati abuzive...........................................................
- frauda bancara sau gestiune frauduloasa=..........................................
- incalcarea confidentialitatii=.......................................................
- folosirea datelor cu caracter personal=........................................
- prejudicierea vietii de familie=......................................................
- tulburarea linistii familiei=...........................................................
- tulburarea vietii private=..............................................................
- tulburarea de posesie=..............................................................
- cheltuieli de judecata=............................................................
- furt calificat =.........................................................................
- instrainarea datelor cu caracter personal=....................................
- afectarea profunda a prestigiului,demnitatii si imaginii publice=.............................................................
- traumatizare=..............................................
- stresul cauzat in mod psihic sotiei ,si datorita stresului psihic si terorizarii agentilor bancari catre ei, a dus la aceasta pierdere a sarcinii, fiind un copil care si-l doreau foarte mult si acum nu il mai pot avea, din cauza presiunilor bancii, si in urma amenintarilor si terorizarii ca le ia casa ea a decazut psihic, datorita unei conduite ilicite si abuzive si de gestiune frauduloasa a bancii, viata unei fiinte omenesti nu se poate compara,fiind nepretuita =....................................................................

acum eu v-as ruga din suflet sa analizati ceea ce eu am scris mai sus si sa imi spuneti daca acuzatiile pe care i le vom aduce sunt corecte si pentru fiecare in parte daunele maxime pe care le putem cere in instanta, indiferent ca tribunalul va da mai putin ,dar as dori sa stiu maximul ptr fiecare abuz pe care l-a facut banca, vreau sa ii ajutam pentru ca sunt o familie extraordinara si fiind oameni de buna credinta ei nu au stiut si nu le vina sa creada ca banca a putut face toate acestea,va rog daca se poate sa ne dati un raspuns cat mai curand posibil sa ii putem actiona in instanta pentru ca nu mai au de unde sa plateasca si se tot imprumuta da la toata lumea sa plateasca banca pentru ca le este frica de ei si au doua fetite, care de multe ori nu au ce le pune pe masa. as dori unde am gresit sa ma corectati, si unde este punctat fiecare abuz al bancii facut catre ei sa imi scrieti daunele morale si interese, maxime pe care le putem cere si unde Nu putem cere, sa scrieti nu e cazul sau ce vreti dvs ca sa inteleg si de ce, si pentru fiecare in parte conform carei legi se incadreaza abuzurile si tot ce a facut banca, pentru ca multe s-au schimbat si sa le pun pe cele corecte in dosar cand actionam in instanta banca, si pentru toti cei care va abuzeaza banca, nu va lasati invinsi,nu va speriati, actionati ca atare, ca sigur sunteti foarte multi in aceasta situatie.
va multumesc frumos si astept raspunsuri de la cei in masura sa ma indrume corect si nu sa facem vreo gafa ,incat tribunalul sa ne respinga dosarul.
O seara frumoasa.
Nu va hazardati sa demarati o actiune in instanta impotriva bancii,deoarece este o lupta grea,care de multe ori este pierduta de catre client
Nu va hazardati sa incadrati dvs faptele ,avand in vedere ca evident aveti o pozitie si imagine subiectiva
Eventual,daca apreciati util si necesar,analizati documentele de plata,verificati daca a fost achitat integral creditul,conditionat de care puteti informa oficial emitentul notificarilor punctul dvs de vedere respectiv inexistenta debitului
Atentie la eventuale intarzieri de plata a ratelor care pot atrage penalizari

Buna ziua si multumesc ptr raspuns, creditul nu este achitat in totalitate,eu m-am referit dupa ratele de plata din scadentar ei platind in mod repetat ratele au depasit suma care rezulta in scadentar din perioada decembrie 2007 (fiind prima rata) si octombrie 2013 (fiind a 71 rata) ei au depasit ca suma platita, pentru ca ,contractul se termina in noiembrie 2015, dar noi am incercat sa mergem la banca (X3) care a preluat ultima data banca(X2) unde era dosarul lor, si surpriza, ei au preluat doar creditele performante,adica doar contractul de credit al cardului, iar contractul de credit imprumut banca(X2) rezultand la ei credit restant (nu stiu de ce pentru ca ei au toate chitantele platitte luna de luna ) au cesionat creanta catre o firma (X) de recuperari, si banca (x2) nu mai exista si nu avem de unde sa luam toate extrasele ca sa analizam situatie noastra cu a lor si sa vedem de ce la ei rezulta creditul ca fiind neplatit, pe cand ei au toate chitantele,de la posta,banca, pe unde au platit ei ratele. eu vreau doar sa imi spuneti daca tot ceea ce eu am spus acolo ca ii vom acuza este corect si daca da spuneti-mi in dreptul fiecaruia, ca sunteti mai in tema si la zi cu schimbarile legilor, daunele maxime care le putem cere , si cele materiale si cele morale si interese , chiar daca instata va diminua sumele ,eu vreau sa stiu care sunt sumele maxime, pentru ca acesti camatari cu actele in regula au distrus 3 vieti, pe ei 2 i-a distrus complet , atat psihic cat fizic, si acel copil pe care si-l doreau foaret mult , sarcina pe care a pierdut-o in urma stresului ,amenitarilor si terorizarea provocata de banca. va multumesc inca o data si stept raspunsurile dvs.
buna ziua, va rog frumos chiar nu este nimeni care sa ne poata spune daunele maxime pe fiecare categorie in parte? va multumesc
Nu exista daune maxime pe categorii, cereti daune in total pentru si pentru.. insa trebuie sa fiti realist, sa cereti functie de prejudiciul pe care vi l-au adus.
Unele fapte nu exista , nu au legatura cu cazul, ca de ex astea
incalcarea confidentialitatii=.......................................................
- folosirea datelor cu caracter personal=.
tulburarea de posesie=.........
abuz de incredere=...
furt calificat =......
.calomnie=...............................
- abuz de incredere=..........................
- hartuire=..
iar cheltuieli de judecata cereti daca veti castiga procesul.
mai bine consultati un avocat , mergeti cu contractul si chitantele.
cred ca pana la daune , e mai important sa dovedeasca cum ca nu au datorii.

gi-jane2, moderator
datorii nu au,cred ca dvs nu ati citit bine ce am scris, ratele sunt platite lunar, si vroiam sa stiu daunele maxime pentru fiecare categorie,pentru ca oricum vom face o medie ,doar nu o sa ceara pentru fiecare in parte,ceea ce am eu nevoie nu ati raspuns,ati raspuns exact la ce nu imi trebuie, faptele exista atata timp cat eu nu au voie sa divulge secretul bancar, cum mi-au spus mie la telefon, dar pe nevastasa o teroriza in fiecare zi cu telefoane si ii dadea detalii despre contract,asta nu inseamna incalcare de confidentialitate a contractului? folosirea datelor cu caracter personal, exista,deoarece ei au platit ratele ,totusi a fost dat dosarul mai departe la firma de recuperari folosinduse da datele lui si de copii dupa acte, avem dovezi clare, ceea ce ii vom acuza avem dreptate vrem doar sa stim daunele maxime pe fiecare categorie in parte, ca de exemplu sa zicem ca sunt dosare diferite si pentru fiecare banca ii vom acuza de una dintre categorii, spuneti-mi va rog fiecare dauna in parte daca tot mi-ati raspuns,raspundeti-mi la ce v-am rugat,multumesc mult