Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Infiintare firma pensionar cu pensie de boala gradul 2
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Infiintare firma pensionar cu pensie de boala gradul 2

Buna ziua,

Sunt pensionar pe caz de boala , gr II de invaliditate si doresc sa infiintez o firma. De la casa de pensii mi sa comunicat ca nu am voie sa inregistrez nici un alt venit daca sutn pensionar gr II, deci nici nu pot inffinat o firma.
Exista posibilitatea de a infiinta o firma chiar si in acest caz? Parera mea este ca cei de la casa de pensii nu au vrut sa ma ajute. Sper ca aici totusi sa gasesc raspunsul care sa ma lamureasca.
Va multumesc
1. Invaliditatea de gradul II este caracterizata prin pierderea totala a capacitatii de munca, cu pastrarea capacitatii de autoingrijire.

2. Ca urmare nu puteti avea venituri profesionale pentru care se retin contributii pentru pensie.

3. Puteti fi asociat al unei firme dar sa obtineti numai venituri din dividende, fara sa depuneti o munca efectiva aducatoare de venituri profesionale (administrator, salariat)
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane