avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Raportul de expertiza a fost falsificat
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Raportul de expertiza a fost falsificat

atat concluziile cat si 3 din cele 5 planuri parcelare intocmite de exp nu corespund intre ele
acesta nu s-a folosit de schitele depuse la dosar, ci a depus o alta schita care in zona de litigiu era modificata (art 9 alin 3b)
in zona respectiva fusesera masurate 2 parcele de pamant, expertul a depus o schita trunchiata(adica a doua parcela lipsea), pt a nu se face comparatie intre concluziile scrise care nu s-ar fi potrivit cu schita(art 21 alin 7)
pt acest lucru am solicitat instantei ca aceste acte astfel intocmite sa fie trimise la parchet pt cercetare de fals intelectual
judecatorul a facut PV de suspendare a cauzei
ce trebuie sa fac in continuare?
este necesar ca eu sa explic detaliat care sunt diferentele, avand ca proba de comparatie schitele oficiale de la OCPI?
nu stiu ce a scris judecatorul in incheierea de sedinta
cum pot sa-i conving pe procurori ca actele sunt falsificate?
multumesc!
Cel mai recent răspuns: dogarudobra , utilizator 20:32, 8 Noiembrie 2013
Dvs. trebuie sa depuneti toate documentele pe care le aveti si care pot sa demonstreze falsul intelectual. Trebuie sa dovediti neaparat falsul, in caz contrar puteti fi acuzat de calomnie cu consecinte penale pentru dvs.
judecatorul a luat la cunostinta despre actele indicate de mine ca fiind falsificate, am semnat pe fiecare in parte si am depus singura proba de comparatie - schita eliberata de OCPI.
planurile intocmite de exp nu corespund intre ele
de ex. in planul "a" deseneaza o parcela de 1400mp ca fiind a mea iar, in planul "b " parcela de 1400mp devine de 1000mp. In planul "a" scrie ca o alta parcela are 2500 pana la izvor(vecin in nord) iar in planul " b" spune ca are 2500 pana la hotar cu Diaconescu
insa, pana in hotar cu Diaconescu in planul "a " intocmit de exp sunt doar 1320mp trecuti pe planul parcelar tot de el
in plus, spune ca Com Locala ar fi luat 1000mp din proprietatea mea?? fiindca ar fi dat tatalui meu 1000mp in plus, expertul nu depune acte in acest sens, nici Com Locala
in concluzii spune clar ca terenul este mai putin cu 1000mp fiindca a fost dat tatalui meu inainte de a prelua eu dreptul celor 2500mp
astfel se straduiesc sa ma scoata din locatia pt care am TP si sa ma stramute pe un teren care a fost folosit de tatal meu inainte de colectivizare, acesta este in suprafata mai mic, si vecinatatile sunt altfel. Nu a fost revendicat fiinca nu a fost trecut in RA
credeti ca am sorti de izbanda cu asemenea dovezi?
Din TP pt cei 2500mp s-au mai pastrat doar 2 vecini stabili - romsilva la vest si drum la est. alti 2 vecini s-au schimbat si nu mai corespund cu TP
multumesc!
Ultima modificare: Joi, 7 Noiembrie 2013
dogarudobra, utilizator
Trebuie sa vedeti ce a scris judecatorul in incheierea de sedinta, referitor la contestarea de catre dvs. a schitelor depuse de expert la raportul de expertiza.
Este posibil sa fie necesar ca dvs. sa deschideti actiune penala impotriva expertului, anexand documente care sa va sustina punctul de vedere (inchierea de sedinta, dupa caz; dupa dupa schite originale purtand "conform cu originalul" si stampila OCPI, etc.). Puteti nominaliza martori (daca exista) care pot sa va sustina punctul de vedere.
imi este aproape frica ,stiind ca parchetul rareori se pricepe sa dea dreptate parti vatamate, trecand cu vederea motivele plangerii , neluand in serios faptul ca o persoana isi pierde drepturile din cauza neimplicarii acestora
multumesc tuturora!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum sa fac carte funciara in acest caz? dogarudobra dogarudobra am o suprafata de 2500mp de teren detinuti cu TP Din 2005, 1000mp din acest teren a fost dat in proprietate altei persoane cu 4 ani mai tarziu un mod ... (vezi toată discuția)
Dupa 5 ani de judecata, decizia data la recurs areadus cauza ca inainte de judecata dogarudobra dogarudobra din 2009 am cerut revndicarea a 2500mp, deoarece comisia mai eliberase un alt TP de 1000mp peste suprafata din actul meu de prop Procesul a fost lung,. La ... (vezi toată discuția)
Pot deschide un nou proces? dogarudobra dogarudobra m-am judecat cu doua persoane fizice, cu comisia locala si cea judeteana pt restabilirea dreptului de proprietate asupra unei suprafete de teren care a fost in ... (vezi toată discuția)