Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sanctiune disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sanctiune disciplinara

Este legala sanctiunea disciplinara daca:
1) Informarea a fost facuta la data de 29.07.2013
2) Decizia de sanctionare s-a dat la data de 31.10 2013
Conform codului muncii?
Datele pe care ni le oferiti nu sunt suficiente.
Informarea este referatul de sesizare?
Ati fost convocat la comisia de disciplina?
Ce data are raportul final de constatare intocmit de catre comisie( procesul verbal)?
Angajatorul dispune aplicarea sanctiunii disciplinare printr-o decizie emisa in forma scrisa, in termen de 30 de zile calendaristice de la data luarii la cunostinta despre savarsirea abaterii disciplinare, dar nu mai tarziu de 6 luni de la data savarsirii faptei.

Daca nu au trecut mai mult de 6 luni de la data savarsirii faptei, atunci decizia este emisa in termenul prevazut de lege.

Termenul de 30 de zile este calculat de la momentul de la data inregistrarii raportului final al cercetarii disciplinare prealabile la registratura unitatii.