Forum Discuţii diverse Cultură generală Gramatica limbii romane
Discuție deschisă în Cultură generală

Gramatica limbii romane

care este diferenta intre .... datorita si datorata... cum se folosesc in propozitie...
"Datorita" lui Vasile, am obtinut postul de paznic.
Suma "datorata" a fost restituita.
Datorita insistentelor creditorului suma datorata de debitor a fost recuperata.
"Datorita" este o prepozitie care impune cazul dativ, iar "datorata" este adjectiv.