Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Reducere 15% impozit cladire amortizata integral si ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Reducere 15% impozit cladire amortizata integral si reevaluata ulterior

buna ziua!
este posibil ca in cazul unei cladiri apartinand unei sc sa beneficieze de 15% reducere la impozit daca cladirea a fost total amortizata dar si reevaluata in acelasi an?adica pot plati la cota mica din care sa mai scad si 15%?
multumesc
Conform ordinului 3055/2009, 8.2 active imobilizate, 8.2.5. Reguli de evaluare alternative, punct 121, alin 3:
"(3) Daca o imobilizare corporala complet amortizata mai poate fi folosita, cu ocazia
reevaluarii acesteia i se stabileste o noua valoare si o noua durata de utilizare economica,
corespunzatoare perioadei estimate a se folosi în continuare.
"
[ link extern ]
pagina 47.

Prin urmare nu mai este amortizata complet si nu veti beneficia de cota mica redusa cu 15% ci numai de cota mica.

multumesc pentru raspuns!