Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Decizie Curte Constitutionala
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Decizie Curte Constitutionala

Vreau sa stiu daca o decizie a Curtii Constitutionale isi face efect incepand cu data publicarii acesteia in Monitorul Oficial,sau articolele declarate neconstitutionale, se aplica pana la abrogarea lor prin un act normativ?
De la data publicării, deciziile sunt general obligatorii şi au putere numai pentru viitor. Actele normative declarate neconstitutionale sau articolele din acestea îşi încetează efectele juridice la 45 de zile de la publicarea deciziei Curţii Constituţionale dacă, în acest interval, Parlamentul sau Guvernul, după caz, nu pun de acord prevederile neconstituţionale cu dispoziţiile Constituţiei. "Pe durata acestui termen, dispoziţiile constatate ca fiind neconstituţionale sunt suspendate de drept”