Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna seara,
Sunt incadrata in munca de la 01 oct 2012,in 13 august am nascut un baietel,am fost in concediu pre si post natal din 01 aug-31 oct,contractul de munca se suspenda incepand cu data de 01 nov 2013,intrebarea mea este daca in aceste conditi beneficiez de concediu crestere copil
MULTUMESC
RAMY82, utilizator
Buna seara !
Concediul de maternitate (126 zile) este format din:
Concediu de sarcina (cunoscut sub numele de concediu prenatal) se poate acorda pe o perioada de 63 de zile inainte de nastere in exclusivitate pentru sarcina, si nu pentru afectiuni ce pot interveni pe parcursul sarcinii si fara legatura cu sarcina.
Concediu de lauzie (cunoscut sub numele de concediu postnatal) se poate acorda pe o perioada de 63 de zile dupa nastere (legea presupune efectuarea unui concediu postnatal obligatoriu de 42 zile).
Concediile pentru sarcina si lauzie se compenseaza intre ele, in functie de recomandarea medicului si de optiunea persoanei in cauza .
1. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (eleva sau studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. Daca ati nascut in august 2013 cele 12 luni eligibile sunt: se[tembrie 2012 - august 2013.

3. - Spuneti ce statut aveati in luna septembrie 2012.
- Macar o zi din aceasta luna sa fie acoperita cu venituri profesionale sau cu ceva asimilat acestor venituri.
@ RAMY82

1. Perioada eligibila pentru acordarea indemnizatiei pentru CCC este septembrie 2012 - augusr 2013.

2. Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului nu are relevanţă plata contribuţiilor de asigurări sociale, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit in ultimul an anterior datei nasterii copilului timp de 12 luni, aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

3. Din cele relatate de dvs nu reiese faptul ca in luna septembrie 2012 ati realizat venituri supuse impozitului pe venit sau v-ati aflat intr-o perioada asimilata asa cum sunt ele mentionate in art.2 alin.5 din OUG nr.111/2010.
Buna seara,in20 septembrie 2012 am inceput munca,dar contractul s-a facut cu 01 octombrie,nu exista nici o solutie pentru primirea indemnizatieieventual sa platesc eu acele contributii?sau poate intra tatal in ccc?
RAMY82, utilizator
Asa cum s-a mentionat anterior, pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului nu are relevanţă plata contribuţiilor de asigurări sociale.

Nu inteleg de ce ati acceptat sa lucrati din 20 septembrie 2012 si sa vi se incheie c.i.m. cu 01.10.2012??
Se putea sesiza ITM-ul la vremea respectiva, pentru neincheierea c.i.m. de catre angajator.