Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cand (momentul) castigatorul partajului devine - unic ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cand (momentul) castigatorul partajului devine - unic proprietar? La pronuntarea - recursului//irevocabil sau la momentul - platii sultei = 3 ani de la recurs ?

VINZARE IMOBIL -IN PARTAJ ((de la reclamanta ,,-la fiica partilor/nevinovata)),,FARA PLATA SULTEI-PROMISE IN INSTANTA = O MIZERIE,MURDARIE - COLOSALA
,,Partaj bunuri mobile si imobile,Fond//sept 2011,,,Apel/april 2012,,//definitiva,,Recurs/dec 2012 /irevocabil- neplata sultei si vinzarea imobil cistigat prin partaj ((adica 50 cu 50,,atribuire catre reclamanta cu plata SULTEI ))- de catre una din parti= reclamanta la noua luni dupa Recurs - ficei noastre/ficei reclamantei - dar FARA PLATA SULTEI ..
Intrebare = Care este momentul cind reclamanta devine singura si deplina proprietara de imobil ? Daca se plateste - SULTA la - trei ani de la- pronuntarea Recursului//irevocabil ?
Logic este ca si in conditiile = definitiva si irevocabila,,,partea,reclamanta , devine stapina deplina - cu drept de vinzare - DUPA MOMENTUL,,ZIUA,,DATA PLATII SULTEI .. altfel,,in alte conditii = legea a fost - special ,intentionat facuta,construita,- sa dea cale libera = hotilor,,excrocilor pungasilor,unor jafuri umane....Recurs//irevocabil in dec 2012,, vinzare falsa in august 2013,((,,si plata sultei in oct 2016,,repet in oct 2016)) = mama fica = reclamanta catre fica reclamantei pt = /insolventa falsa
Inca o data va multumesc mult si anticipat
-------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------
In sentinta civila nr mmmm - F O N D - pronuntata de catre JUDECATORIA BG la data de 28 SEPTEMBRIE in dosarul nr,, XXX/212/2009 s-a dispus =

Solutie:
1)Admite in parte cererea formulata de reclamanta TV în contradictoriu cu pârâtul GI
2) Respinge cererea reconventionala formulata de paratul – reconvenient GI , in contradictoriu cu reclamanta – parata TV , ca nefondata .
3) Respinge cererea conexa formulata de reclamantii SC BKR SRL si GI , in contradictoriu cu parata TV , ca nefondata .
4)Respinge exceptia lipsei calitatii procesuale active a SC BKR SRL din cererea conexa invocata de parata TV
5) Constata ca partile au dobandit in timpul casatoriei dreptul de proprietate asupra imobilului situat in K
6)Constata ca partile au avut o cota de contributie egala la dobandirea imobilului . -
7)Dispune sistarea starii de devalmasie a partilor cu privire al imobilul situat in - K
8)Omologheaza raportul de expertiza intocmit in cauza de expert AA
9)Atribuie imobilul in valoare de 100 lei catre reclamanta.
10)Obliga reclamanta la plata catre parat a sumei de 50 lei cu titlu de sulta aferenta cotei parti de jumatate din imobil .
11) Respinge cererea reclamantei privind atribuirea bunurilor mobile ca nedovedita.
12)Compenseaza cheltuielile de judecata.
Cu drept de apel in termen de 15 zile de la comunicare .
Pronuntata in sedinta publica , astăzi , 28 septembrie 2011
Presedinte = judecator
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
APEL = 287/20 aprilie 2012
PENTRU ACESTE MOTIVE - IN NUMELE LEGII
D E C I D E
,,, - 1) Respinge apelul formulat de apelantul GI,,,impotriva SENTINTEI CIVILE 16870/28.09.2011 pronuntata de Judecatoria BG in dosarul XXXX/212/2009 in contradictoriu cu intimata parata T - CA N E F O N D A T ...
- 2) Anuleaza apelul formulat de apelanta SC BKR ,,,impotriva - aceleiasi sentinte civile -
= CA - N E T I M B R A T
3) Definitiva.
4)CU DREPT DE RECURS IN TERMEN DE 15 ZILE DE LA COMUNICARE..
Pronuntata in sedinta publica astazi 20 aprilie 2012 = NR 287//20 APRIL 2012 = APEL

PRESEDINTE - JUDECATOR - ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
GREFIER -
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
RECURS = PT ACESTE MOTIVE IN NUMELE LEGII - DECIDE =
1)Respinge ca nefondat recursul civil declarat de recurentul reclamant GI cu domiciliul in,,,,,impotriva Deciziei civile nr 287/20.04.2012 in dosarul nr XXXX/212/2009,in contradictoriu cu intimanta parata TV( fosta I ) cu domiciliul in,,,,,,,,, si intimata SC BKR cu sediu in ,,,,,,,.
2)IREVOCABILA
3)Pronuntata in sedinta publica astazi 05 dec 2012

PRESEDINTE JUDECATORI
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
La data respingerii cererii de recurs (dată la care sentinţa devine irevocabilă).