Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor si salariu?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor si salariu?

Buna ziua!Am o intrebare care ma priveste direct:daca am un ajutor de handicap de 250 Ron /luna (am un singur rinichi si sunt incadrata in gradul II de handicap din aceasta cauza), as mai putea face ceva, sa lucrez undeva pentru un ban in plus?Nu am pensie pt ca nu am lucrat niciodata dar acuma mi s-a propus un post de vanzatoare la un magazin privat si nu stiu ce sa fac,Ma puteti lamuri?Vreau sa lucrez legal cu acte in regula pt ca nu ma descurc cu 250 Ron/luna si am o fetita in clasa a XII-a.Multumesc
puteti lucra, insa atentie la adeverinta eliberata de medicul de medicina muncii ( veti fi apt conditionat pentru munca, cu anumite restrictii in favoarea dvs) . angajatorul poate primi si subventie pentru dvs daca va incadreaza de la AJOFM ( un salariu pe luna parca timp de un an de zile). Sanatate si bafta fetei la bacalaureat!!
Hm, cred ca situatia doamnei este un pic mai complicata.

Legea 19/2000 privind sistemul de pensii si alte drepturi de asigurari sociale specifica asa:
"ART. 54
În raport cu cerinţele locului de munca şi cu gradul de reducere a capacităţii de munca, invaliditatea este:
a) de gradul I, caracterizată prin pierderea totală a capacităţii de munca, a capacităţii de autoservire, de autoconductie sau de orientare spatiala, invalidul necesitand îngrijire sau supraveghere permanenta din partea altei persoane;
b) de gradul II, caracterizată prin pierderea totală a capacităţii de munca, cu posibilitatea invalidului de a se autoservi, de a se autoconduce şi de a se orienta spatial, fără ajutorul altei persoane;
c) de gradul III, caracterizată prin pierderea a cel puţin jumătate din capacitatea de munca, invalidul putând sa presteze o activitate profesională."

Doar in cazul invaliditatii de grad III se poate munci, insa in nici un caz norma intreaga. In functie de recomandarile medicale se stabileste norma pentru fiecare caz.

ART. 56
(1) Încadrarea sau neincadrarea într-un grad de invaliditate se face prin decizie emisă de medicul specializat în expertiza medicală şi recuperarea capacităţii de munca, denumit în continuare medic expert al asigurărilor sociale, în termen de 30 de zile de la data înregistrării cererii, însoţită de documentaţia necesară.
(2) Impotriva deciziei emise în condiţiile alin. (1) se poate face contestaţie la casa teritorială de pensii, în termen de 30 de zile de la comunicare.
(3) La soluţionarea contestaţiei casa teritorială de pensii consulta Institutul Naţional de Expertiza Medicală şi Recuperare a Capacităţii de Munca. Avizul Institutului Naţional de Expertiza Medicală şi Recuperare a Capacităţii de Munca este obligatoriu şi rămâne definitiv.
(4) Termenul de rezolvare a contestaţiei este de 45 de zile de la data înregistrării acesteia.
(5) Decizia casei teritoriale de pensii, data în soluţionarea contestaţiei prevăzute la alin. (2), poate fi contestată la instanta judecătorească competenta, în termen de 30 de zile de la comunicarea acesteia.
(6) Decizia de încadrare sau de neincadrare într-un grad de invaliditate, necontestata în termen, este definitiva.

Cam aceasta este situatia doamnei, din nefericire.
crimson a scris:

Hm, cred ca situatia doamnei este un pic mai complicata.

Legea 19/2000 privind sistemul de pensii si alte drepturi de asigurari sociale specifica asa:
"ART. 54
În raport cu cerinţele locului de munca şi cu gradul de reducere a capacităţii de munca, invaliditatea este:
a) de gradul I, caracterizată prin pierderea totală a capacităţii de munca, a capacităţii de autoservire, de autoconductie sau de orientare spatiala, invalidul necesitand îngrijire sau supraveghere permanenta din partea altei persoane;
b) de gradul II, caracterizată prin pierderea totală a capacităţii de munca, cu posibilitatea invalidului de a se autoservi, de a se autoconduce şi de a se orienta spatial, fără ajutorul altei persoane;
c) de gradul III, caracterizată prin pierderea a cel puţin jumătate din capacitatea de munca, invalidul putând sa presteze o activitate profesională."

Doar in cazul invaliditatii de grad III se poate munci, insa in nici un caz norma intreaga. In functie de recomandarile medicale se stabileste norma pentru fiecare caz.

ART. 56
(1) Încadrarea sau neincadrarea într-un grad de invaliditate se face prin decizie emisă de medicul specializat în expertiza medicală şi recuperarea capacităţii de munca, denumit în continuare medic expert al asigurărilor sociale, în termen de 30 de zile de la data înregistrării cererii, însoţită de documentaţia necesară.
(2) Impotriva deciziei emise în condiţiile alin. (1) se poate face contestaţie la casa teritorială de pensii, în termen de 30 de zile de la comunicare.
(3) La soluţionarea contestaţiei casa teritorială de pensii consulta Institutul Naţional de Expertiza Medicală şi Recuperare a Capacităţii de Munca. Avizul Institutului Naţional de Expertiza Medicală şi Recuperare a Capacităţii de Munca este obligatoriu şi rămâne definitiv.
(4) Termenul de rezolvare a contestaţiei este de 45 de zile de la data înregistrării acesteia.
(5) Decizia casei teritoriale de pensii, data în soluţionarea contestaţiei prevăzute la alin. (2), poate fi contestată la instanta judecătorească competenta, în termen de 30 de zile de la comunicarea acesteia.
(6) Decizia de încadrare sau de neincadrare într-un grad de invaliditate, necontestata în termen, este definitiva.

Cam aceasta este situatia doamnei, din nefericire.

doamna nu beneficiaza de pensie de invaliditate ( cea despre care scrieti dvs), ci are certificat de persoana cu handicap. are drept de munca.
n-am inteles mare lucru, deci poate d-na sa lucreze sau nu?Nu a lucrat niciodata,s-a imbolnavit, si are doar acel ajutor de 250 Ron.Oare nu exista nici o posibilitate sa poata sa-si faca o viata putin mai buna daca practic poate lucra,dar sa aiba grija si de sanatate?Conform a ceea ce prevede legea cum a scris crimson nu poate sa lucreze.As dori sa fie in legalitate si sa nu-si piarda ajutorul acela, daca poate sa se angajeze.Daca nu, va ramane cu ajutorul si atat chiar daca nu mi se pare corect.Multumesc.
Doamna primeste ajutorul respectiv pentru ca nu are drept la pesie de invaliditate gr II. Daca este apta de munca ( chiar si cu restrictii) nu se incadreaza in handicap de gradul II. Asa cum spune legea la gr. II de handicap este pierduta total capacitatea de munca dar persoana se poate ingriji singura.