Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Firma debitoare vanduta
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Firma debitoare vanduta

Va aduc in atentie urmatoarea situatie:administratorul si asociatul unic(in acelasi timp) al unei firme debitoare vinde/transfera firma (nu cunosc prea bine toate detaliile) unei alte persoane. Debitul pe care firma l-a avut fata de societatea noastra este recunoscut printr-un extras de cont semnat de primul reprezentant legal. Ce sanse am in aceasta situatie de recuperare a debitului si cat de mult s-a complicat situatia datorita acestei tranzactii?
Cesiunea trebuia să îndeplinească şi formalităţile de publicitate, adică publicată in MO de către ORC, etc. In cazul in care nu s-au indeplinit aceste formalitati, nu va este opozabila.