avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare auto in leasing
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare auto in leasing

Buna ziua,

Am avut un auto in leasing financiar.S-a terminat contractul.Urmeaza transferul dreptului de proprietate.Ce inregistrari contabile fac la :
-scoaterea bunului din mijloace fixe(amortizare completa)
-inregistrarea in contabilitate ca fond marfa( la ce valoare)
-vanzarea catre o persoana fizica ( in cazul acesta TVA se adauga decat la adaosul comercial).Va rog sa ma ajutati cu un raspuns cat mai urgent.
Va multumesc .
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 14:35, 14 Noiembrie 2013
- vanzare auto

461 "Debitori diversi" = %
7583
4427

- scaderea autoturismului din gestiune

2813 = 2133

Nu este marfa, pt ca potrivit Ordin 3055/2009:

154 - (1) În cadrul stocurilor se cuprind:
a) mărfurile, şi anume bunurile pe care entitatea le cumpără în vederea revânzării sau produsele predate spre vânzare magazinelor proprii;


Autoturismul d-voastra nu a fost destinat revanzarii.
Pretul de vanzare poate fi sub valoarea cu care a intrat el in gestiune.
Silvia Dumitru a scris:

Pretul de vanzare poate fi sub valoarea cu care a intrat el in gestiune.


Pretul de vanzare este cel de piata. Poate fi si 1000 euro+tva, daca asta e valoare de piata actuala.

Fiind o operatiune taxabila nu se pune problema ajustarii TVA dedus initial.
Ultima modificare: Joi, 14 Noiembrie 2013
Ioan Petru Butariu, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se inregistreaza in contabilitate vanzarea unui mijloc de transport??? denissecom denissecom Buna ziua, Daca se poate sa-mi spuneti ce formule contabile efectuez!? Mentionez ca tocmai am vandut un mijoc de transport altei firme! Multumesc (vezi toată discuția)
Vanzare auto costicul costicul Am vandut o masina eu,persoana juridica la o persoana fizica.Sa-mi spuneti daca fac bine inregistrarile: valoare inventar-1000 valoare vanzare (cu ... (vezi toată discuția)
Vanzare mijloc fix ionica34 ionica34 Buna ziua!As dori sa stiu care este monografia contabila pentru vanzarea unui autoturism in cazul meu amortizat integral si scoaterea lui din evidenta ... (vezi toată discuția)