Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare auto in leasing
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare auto in leasing

Buna ziua,

Am avut un auto in leasing financiar.S-a terminat contractul.Urmeaza transferul dreptului de proprietate.Ce inregistrari contabile fac la :
-scoaterea bunului din mijloace fixe(amortizare completa)
-inregistrarea in contabilitate ca fond marfa( la ce valoare)
-vanzarea catre o persoana fizica ( in cazul acesta TVA se adauga decat la adaosul comercial).Va rog sa ma ajutati cu un raspuns cat mai urgent.
Va multumesc .
- vanzare auto

461 "Debitori diversi" = %

- scaderea autoturismului din gestiune

2813 = 2133

Nu este marfa, pt ca potrivit Ordin 3055/2009:

154 - (1) În cadrul stocurilor se cuprind:
a) mărfurile, şi anume bunurile pe care entitatea le cumpără în vederea revânzării sau produsele predate spre vânzare magazinelor proprii;

Autoturismul d-voastra nu a fost destinat revanzarii.
Pretul de vanzare poate fi sub valoarea cu care a intrat el in gestiune.
Silvia Dumitru a scris:

Pretul de vanzare poate fi sub valoarea cu care a intrat el in gestiune.

Pretul de vanzare este cel de piata. Poate fi si 1000 euro+tva, daca asta e valoare de piata actuala.

Fiind o operatiune taxabila nu se pune problema ajustarii TVA dedus initial.
Ioan Petru Butariu, Contabil