avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Respingerea excepþiei tardivitãþii
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Respingerea excepþiei tardivitãþii

Buna seara,
Am citit pe portalul Curtii de apel urmatoarea solutie pe scurt:
'' Admite recursul. Modifică în parte sentinţa, în sensul că respinge contestaţia ca neîntemeiată şi menţine dispoziţia privind respingerea excepţiei tardivităţii.''
Ma poate lumina si pe mine cineva?
Eu sunt '' Intimat Contestator''

Multumesc,
Cel mai recent răspuns: Andreas21 , utilizator 21:03, 16 Noiembrie 2013
Deci, dvs. ati formulat o contestatie la executare.

La fond: 1. parata (creditoarea) a invocat o exceptie a tardivitatii actiunii depuse de dvs. Exceptie care i s-a respins;
2. vi s-a admis contestatia la executare.

Creditoarea a formulat recurs.

In recurs: 1. se mentin dispozitiile privitoare la respingerea exceptiei tardivitatii actiunii/contestatiei la executare;
2. se admite recursul formulat de societatea creditoare.


Multumesc,

Cu alte cuvinte am pierdut procesul catigat la tribunal.
Iar curtea de apel a trecut recursul ''irevocabil''.
Deci nu mai pot face nimic?
Scuze pentru insistenta...
Procesul pierdut este legat de desfiintarea postului (fuctie de conducere)avut in cadrul unei societati,iar administratorul societatii are sotia procuroare la tribunal.
Daca la tribunal nu a putut interveni cu siguranta la curtea de apel a intervenit!?
Ce ma sfatuiti sa fac?

Ma pot adresa la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie?
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Noiembrie 2013
Andreas21, utilizator
Nu mai aveti ce face la acest moment!

Daca stiati acest lucru, trebuia sa formulati o cerere de stramutare a procesului, atunci cand a inceput sa se judece la Curtea de Apel.

Acum nu mai aveti ce sa faceti.

Nu mai aveti acum temei legal ca sa va adresati Inaltei Curti de Casatie si Justitie,

Alte discuții în legătură

Solutia - irevocabil, se mai poate face ceva? VILISOR VILISOR am avut un proces pentru o contestaţie la executare, la judecatoria Panciu mi s-a respins cu motivul de tardivitate a contestatiei privind titlul executor, la ... (vezi toată discuția)
Contestatie la executare dorudrg dorudrg buna ziua.astazi 22.03.2018 am avut un proces cu cei de la kruk in legatura cu o suma de bani datorata in urma unui credit bancar din 2008 instanta mi.a ... (vezi toată discuția)
Acte care intrerup perimarea executarii silite ancut75 ancut75 Buna ziua, Aveti idee unde ma pot documenta cu privire la actele facute de catre executorul judecatoresc. Stiu ca sunt acte care intrerup perimarea, dar ... (vezi toată discuția)