Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Respingerea excepþiei tardivitãþii
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Respingerea excepþiei tardivitãþii

Buna seara,
Am citit pe portalul Curtii de apel urmatoarea solutie pe scurt:
'' Admite recursul. Modifică în parte sentinţa, în sensul că respinge contestaţia ca neîntemeiată şi menţine dispoziţia privind respingerea excepţiei tardivităţii.''
Ma poate lumina si pe mine cineva?
Eu sunt '' Intimat Contestator''

Multumesc,
Deci, dvs. ati formulat o contestatie la executare.

La fond: 1. parata (creditoarea) a invocat o exceptie a tardivitatii actiunii depuse de dvs. Exceptie care i s-a respins;
2. vi s-a admis contestatia la executare.

Creditoarea a formulat recurs.

In recurs: 1. se mentin dispozitiile privitoare la respingerea exceptiei tardivitatii actiunii/contestatiei la executare;
2. se admite recursul formulat de societatea creditoare.

Multumesc,

Cu alte cuvinte am pierdut procesul catigat la tribunal.
Iar curtea de apel a trecut recursul ''irevocabil''.
Deci nu mai pot face nimic?
Scuze pentru insistenta...
Procesul pierdut este legat de desfiintarea postului (fuctie de conducere)avut in cadrul unei societati,iar administratorul societatii are sotia procuroare la tribunal.
Daca la tribunal nu a putut interveni cu siguranta la curtea de apel a intervenit!?
Ce ma sfatuiti sa fac?

Ma pot adresa la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie?
Andreas21, utilizator
Nu mai aveti ce face la acest moment!

Daca stiati acest lucru, trebuia sa formulati o cerere de stramutare a procesului, atunci cand a inceput sa se judece la Curtea de Apel.

Acum nu mai aveti ce sa faceti.

Nu mai aveti acum temei legal ca sa va adresati Inaltei Curti de Casatie si Justitie,