avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită contestatie la executare
Discuție deschisă în Executare silită

contestatie la executare

buna ziua.astazi 22.03.2018 am avut un proces cu cei de la kruk in legatura cu o suma de bani datorata in urma unui credit bancar din 2008
instanta mi.a respins apelul invocand exceptia tardivitati.
Se mai poate face recurs sa intorc hotararea in favoarea mea?
La recursul de fond se poate castiga?
atasez rezolutia asa cum este redactata pe site
"Admite excep?ia tardivită?ii contesta?iei la executare invocată de intimată. Respinge contesta?ia la executare formulată de contestatorul C M în contradictoriu cu intimata SECAPITAL S.A.R.L. ca tardivă. Respinge cererea de întoarcere a executării silite formulată de contestatorul C m
M în contradictoriu cu intimata SECAPITAL S.A.R.L. ca neîntemeiată. Respinge cererea contestatorului de restituire a taxei judiciare de timbru ca neîntemeiată. Cu drept de apel în 10 zile de la comunicare. Cererea de apel se depune la Judecătoria Slatina Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 22.03.2018.
Ultima modificare: Joi, 22 Martie 2018
dorudrg, utilizator
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 19:05, 22 Martie 2018
Dacă apelul ă fost tardiv introdus ati gresit.
Nu se mai poate face nimic.
intr.un fel asa este a fost introdus tardiv,in 2016 am primit executare silita cand lucram ,din cauza restructurarilor am plecat dela acestia .in 2017 m.am angat la o alta firma si am primit din nou acasa plicul ce continea executarea silita.eu am facut recurs in 15 zile la plicul care l.am primit in 2017,
un domn avocat de aici de pe site mi.a spus ca merge sa fac contestatie la plicul primit in 2017
Depinde ce anume vreți să contestați. Titlul executoriu poate fi contestat oricând în termen de 3 ani. Se mai poate contesta valoarea sumei, clauzele abuzive, întinderea creanței...

Nu mai puteți invoca prescripția, care este strict condiționată de termenul de 15 zile.
adica mai sunt sanse de castig al dosarului si care ar fi acestea?????

Alte discuții în legătură

Am nevoie de o parere. are rost sa fac apel? ignat_adi ignat_adi Am primit urmatoarea solutie: \"Respinge excepţia netimbrării, excepţia tardivităţii introducerii contestaţiei, excepţia lipsei calităţii procesuale ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, ma puteti ajuta va rog cu o interpretare a solutiei ... Rocsana13 Rocsana13 Buna ziua, Ma puteti ajuta va rog cu o interpretare a solutiei de mai jos? Va multumesc! Solutia pe scurt: Respinge exceptia tardivitătii, ca ... (vezi toată discuția)