Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Infiintare PFA cu sediul in Buzau dar activitate in ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Infiintare PFA cu sediul in Buzau dar activitate in diferite localitati din tara si / sau strainatate

Vreau sa ma inregistrez ca persoana fizica in Buzau.

Intentionez sa ofer servicii de audit intern si de consultanta tehnica pentru firme de management nave de transport maritim si platforme foraj petrolier, firme cel mai probabil cu peronalitate juridica straina.

Va rog clarificati:
1 - Sunt sau nu sunt urmatoarele coduri CAEN acoperitoare pentru serviciile mentionate mai sus:
"7414 Activitati de consultanta pentru afaceri si management" si, respectiv, codului CAEN 7420 "Activitati de arhitectura, inginerie si servicii de consultanta tehnica legate de acestea".
2 - PFA inregistrata in Buzau este sau nu este, juridic vorbind, autorizata sa desfasoare activitati pentru astfel de clienti.
3 - Sediul firmei poate sau nu poate sa fie o simpla casuta postala?
PUTETI INFIINTA SEDIUL SOCIAL IN LOCALITATE dar sa precizati in actul constitutiv si in declaratiile de la registrul comertului ca optati pentru activitate la terti .

teoretic va trebuie o locatie unde sa desfasurati activitatile pentru birou.

dar se poate si sediu la casuta postala in acest caz se depune contractul de inchiriere cu posta romana .
Daca intentionati sa lucrati exclusiv cu persoane juridice, poate este si recomandabil sa va inregistrati ca si platitor de TVA; totul depinde si de cat aproximati sa facturati/incasati de la clientii dvs.
Iar daca optiunea de TVA va fi viabila ca si inregistrare, atentie ca pe declaratia model 2 cand va inregistrati activitatea neaparat sa fie trecut si sediul de birou al dvs, altmiteri nu veti putea deveni platitor de TVA.