Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Conflict între locatari bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Conflict între locatari bloc

Buna ziua,
Locuiesc intr-un bloc în care există o multime de probleme create de locatari care, se pare, nu doresc să le rezolve amiabil ca între vecini. Blocul este cu 4 etaje, câte 6 familii/etaj. Ceilalti 5 vecini, au început încă de acum 16 ani să mobilize holul cu tot felul de piese de mobilier. Administratorul blocului, care locuieste pe acelasi etaj cu mine, vis-à-vis, a început primul, şi-a depozitat 2 dulapuri metalice albastre si un mic birou pe care-l foloseste cand se fac plăţile pentru bloc (să zicem că acesta are un rost, comun). După administrator, au început şi ceilalţi vecini să decoreze holul cu tot felul de lucruri. O familie şi-a plantat un dulăpior metalic maro, alta un scaun pe care tronează căteva covoare şi huse, o bicicletă, alta o masă. Totul a întrecut orice măsură cand vecina cu scaunul şi-a mai instalat un fotoliu multicolor, masuţă si scăunel la care se adună 3 dintre membrii familei sale, la fumat ! Da, pe spaţiul comun, pe calea de acces, pe hol ! Pe lăngă toate inconvenientele legate de lipsa luminii naturale (holul are în ambele capete uşi cu sticle mari, total acoperite), de discomfortul creat de lipsa spaţiului, este un hol complet hidos. Neplăcut şi când vin de la cumparături cu 2 plase, trebuie să mă feresc de toate aceste piese (pană ajung la uşa locuinţei mele), după ce evident dau bineţe, vecinilor care sunt “în salon” la fumat, printre care se mai poate afla si fiul administatorului ! Aaa, şi plantele uneia dintre vecine...tronează frumos în tot felul de străchini, oale si bidoane plastic, dedesubt-ul fiecareia fiind câteva straturi de diverse şerveţele, prosoape, cârpe....
Deci: avem spatiu acces greu accesibil, miros din belşug, estetica de invidiat, toate acestea se întâmplă fără ca administratorul blocului să reacţioneze, fără ca cineva să încerce să faca o listă cu semnături pentru împroprietărirea acestor locatari...
V-am spus că dl. Administrator este poliţist local? Nici că preşedintele blocului are restanţe la bloc de 1 an si ceva ? Că interfonul nu functionează de aproape 2 ani ? Că totul costă după cum spune administratorul ? I-am spus ieri administratorului ca dau asociatia în judecată, că totul a devenit insuportabil, mi-a spus, ca de fiecare dată să aştept că face sedinţă...la care oricum nu s-ar rezolva nimic, mi-ar sări toţi în cap în frunte cu primul gospodar....
Înainte de-a mă sfătui să mă mut, vă rog să mă ajutaţi cu sfaturi, informaţii utile.
Multumesc anticipat !

Buna ziua,

inteleg frustrarea dvs si cred ca ea este pe deplin justificata.
Puteti sa va judecati cu vecinii dvs pentru a-i obliga sa-si ia bunurile pe care le depoziteaza in fata usii. Spatiul comun se poate utiliza in conformitate cu scopul pentru care a fost gandit iar utilizarea pentru activitati private si care deranjeaza pe ceilalti locatari poate sa fie cenzurata de instanta.

Costi Boncu
Holul din imobilul de locuit in comun reprezinta parte comuna si se impune sa fie utilizat strict in sensul a fi cale de acces-inclusiv si in special pentru situatii speciale=incendiu,inundatie,
cutremur
Normele in vigoare,inclusiv dispozitiile ISU obliga ca partea comuna cale de acces imobil de locuit in comun sa fie libera ,sa nu fie ocupata cu produse/bunuri cu risc
Administratorul de imobil este angajat in cadrul asociatiei de proprietari,cu limita de competenta de executie hotarari dispuse de adunarea generala,presedinte si comitet executiv-fara a detine autoritatea autoritatea si competentasa dispuna de la sine putere obligatii in sarcina proprietarilor
Din expunerea dv rezulta concret ca daca inclusiv presedintele de asociatie se inregistreaza cu sume cu titlu de restanta de un an si ceva,in asociatia dv de proprietari troneaza haosul -nicidecum respectarea si aplicarea unitara a normelor in vigoare
Pentru solutionare ,initial sesizati oficiul specializat din primarie concomitent cu ISUConditionat de concluziile /masurile dispuse de acesta autoritati,veti analiza oportunitatea altor demersuri
ynocentta, utilizator
Si la noi se fumeaza pe paliere. Administratorul are la usa o masuta cu doua scaune, sta si bea o cafeluta cu femeia de serviciu, fac schimb de informatii ( se pot auzi multe cand maturi pe paliere).
Dar, sunt altii care primesc musafiri pe hol, vorbesc tare si arunca tigarile la etajul urmator, nu la ei. Sa nu credeti ca sunt locatari fara scoala si de nivel social minim, nuuu !
Se maraie printre dinti pe la colturi si cam atat, vezi Doamne nu vor sa-si faca dusmani.
Stiti ce ma infurie cel mai mult, mentalitatea de " asta e, n-ai ce sa faci"
Pentru functionarea Asociatiilor de proprietari exista Legea 230/2007. Presedintele este ALES, PLATIT, si poate fi revocat de catre locatari.
Cel mai bine ar fi sa sesizati ISU printr-o plangere in care sa mentionati cele relatate aici, precizand expres risucurile in cazul producerii unui incendiu sau cutremur. Apoi, daca nu se rezolva, ceea ce ma indoiesc, puteti cere in instanta eliberarea spatiilor comune de acele bunuri incommode, ulterior cerand printr-un executor acest lucru, contra cost pe seama proprietarilor bunurilor,etc....success!