Forum Discuţii juridice Executare silită executari silite
Discuție deschisă în Executare silită

executari silite

Buna ziua. As dori sa aflu. in cazul unei hotariri de executare silita, ce anume se poate executa pentru un credit de consum, eu nefiind propietar, si neavind bunuri pe numele meu. Locuind in casa parintilor mei, pot fi executate bunuri de acolo.
nu pot executa bunurile altor persoane, dar va pot urmari bunurile si veniturile prezente si viitoare ...
Bunurile parintilor nu pot fi executare, decat in situatia in care au calitatea de codebitori/coplatitori/garanti. In caz contrar, numai bunurile si veniturile dvs. se pot executa.
Daca nu exista acte pentru bunurile existente la adresa de domiciliu a celui executat silit. acesta nefiind proprietar la acea adresa, pot fi executate acele bunuri, sau se presupune ca sint ale proprietarului?
Se presupune ca sunt ale proprietarului
Presupunind ca executorul va incerca sa execute acele bunuri, cum ma pot apara? Proprietatea unde sint acele fiind a mamei mele, avind si eu domiciliu stabil acolo. Se va face executorul vinovat de vreun abuz?