avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 310 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariat, doresc sa ies cu ajutor de somaj ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariat, doresc sa ies cu ajutor de somaj ...

Buna ziua.

Am urmatoarea situatie:
Am plecat de la un job la alt job (cu continuitate, contract de munca 8 ore in ambele cazuri), care dupa 3 luni mi-am dat seama ca nu merita din punct de vedere al stresului, si as dori sa ies in somaj pana voi gasi alt job ...

Am aflat de la o cunostiinta ca as putea sa plec de la actualul loc de munca prin transfer la alta firma pe un post pe care in maxim 1 luna de zile sa-l "disponibilizeze" ...

Este posibila aceasta varianta sau exista alta ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:39, 25 Noiembrie 2013
Nu mai exista varianta transferului. Prin urmare, procedura ar fi : incetarea c.i.m. si incheierea unui nou c.i.m., iar acesta sa inceteze din motive neimputabile dvs.
Am plecat de la o firma care s-a inchis apoi, cu continuitate, acum daca cu actualul angajator vorbesc si este de acord sa incetez activitatea cu acordul partilor ... voi putea lua somaj sau nu ? (nu am inteles exact logica primului raspuns, adica din ce motive ar putea sa inceteze CIM si sa nu fie vina mea ?, un lucru este clar, si anume ca firma are nevoie de postul actual pentru alt angajat <<cu aceasi functie>> daca plec eu .... )
Ultima modificare: Miercuri, 20 Noiembrie 2013
icoman, utilizator
Incetarea c.i.m. cu acordul partilor, prin demisie sau prin desfacerea disciplinara a c.i.m., de exemplu, nu va da posibilitatea sa beneficiati de indemnizatia de somaj.

1. Incetati cum doriti dvs. activitatea la actualul loc de munca.

2. - Dupa aceea incheiati un contract individual de munca (CIM) pe eprioada determinata de o luna si la incetarea de drept a CIM la data expirarii perioadei pentru care a fost incheiat (conf. art.56(1), lit.i) din Codul muncii) veti putea beneficia de indemnizatie de somaj daca in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj aveti 12 luni stagiu de cotizare la somaj.
- Cele 12 luni nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.
Multumesc !

Intre timp am sunat si am vorbit la Ajofm .... si domnii de acolo nu prea au fost pro informatii, dar au spus un lucru care nu l-a zis nimeni aici, si anume incheierea contractului de munca cu articol de somaj din partea ANGAJATORULUI - si mai mult de atat n-au vrut sa spuna .... si se pare ca aceasta este singura forma de a beneficia de somaj daca nu gasesc alt servici ...

Ce inseamna acest lucru ? Ce efort financiar presupune sa faca Angajatorul in acest caz ?


(in ansamblu eu am 7 ani vechime continuu, deci nu se pune problema de cotizare ...) ...
Ultima modificare: Joi, 21 Noiembrie 2013
icoman, utilizator

Alte discuții în legătură

Pot sa primesc indemnizatie de somaj? allxxx73 allxxx73 Am lucrat 1 an la un angajator, dupa care am plecat la alta firma. La noua firma, la angajare mi s-a spus ca o sa am contract pe perioada determinata o luna ... (vezi toată discuția)
Contract individual de munca - perioada determinata 1 luna Cris001 Cris001 Buna ziua, Am nevoie de un sfat, am CIM pe perioada nedeterminata. Sunt angajat de mai bine de 12 luni, compania mi-a propus incetarea contractului de munca ... (vezi toată discuția)
Somaj pentru angajat cu contract de munca pe perioada determinata prest prest Buna ziua. Un angajat care a avut contract de munca pe o perioada determinata de 1an,poate beneficia de somaj? Multumesc. (vezi toată discuția)