Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Eliberare cazier judiciar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Eliberare cazier judiciar

Buna ziua,

As dori sa stiu care sunt pasii pentru eliberarea cazierului judiciar in situatia in care fac cerere de eliberare a lui intr-un alt oras fata de cel din buletin.
Cazul meu: Locuiesc in Bucuresti, nu am viza de flotant, iar domiciliul din buletin este in Hunedoara, si am nevoie de cazier pentru a-mi folosi la eliberarea autorizatiei de interpret in limbajul mimico-gestual. Nu am cum sa ajung in Hunedoara doar ca sa scot acest cazier (muncesc in Bucuresti). Exista posibilitatea eliberarii cazierului de la vreo sectie de politie din Bucuresti? Si ce ar trebui sa fac?

Multumesc
inainte se putea numai la sectia de la Budapesta (daca nu ma insel este sectia 8 si str. oitelor) gasiti un nr de tel de acolo si puteti intreba.
Multumesc
1. În mun. Bucureşti, la unităţile de poliţie subordonate Poliţiei Capitalei, certificatele de cazier judiciar pentru persoanele fizice se eliberează astfel:

a) pe loc, la Secţiile 1 – 26 Poliţie, Compartimentele de Relaţii cu Publicul, pentru:

- solicitanţii – cetăţeni români, fără antecedente penale – născuţi în mun. Bucureşti;

- solicitanţii – cetăţeni români, fără antecedente penale – născuţi în alte judeţe, domiciliaţi sau cu reşedinţa în termenul de valabilitate în mun. Bucureşti.

(...)

Pentru obţinerea documentului, solicitanţii se vor adresa astfel:

- Persoanele fizice născute în mun. Bucureşti, fără antecedente penale – se vor adresa oricărei secţii de poliţie din mun. Bucureşti, indiferent de locul de domiciliu/reşedinţă;

- Persoane fizice născute în alte judeţe, fără antecedente penale şi domiciliate/cu reşedinţa în Bucureşti – se vor adresa unităţii de poliţie pe raza cărora au domiciliul/reşedinţa.

b) în termen de 3 zile lucrătoare, pentru:

- persoanele fizice – cetăţeni români, cu antecedente penale – născute/domiciliate/cu reşedinţa în mun. Bucureşti;

- persoanele fizice – cetăţeni români, născuţi în străinătate – cu domiciliul/reşedinţa în mun. Bucureşti;

- persoanele fizice – cetăţeni străini sau apatrizi – cu domiciliul/viză de şedere în termen în mun. Bucureşti.

Insa nu vad niciunde persoane fizice, fara a fi/a avea născute/domiciliate/cu reşedinţa în mun. Bucureşti.

Am trimis mail-uri catre politia capitalei, catre Serviciul Informare şi Relaţii Publice si catre DIRECTIA PENTRU EVIDENTA PERSOANELOR SI ADMINISTRAREA BAZELOR DE DATE.
Sper sa imi raspunda cineva.

Poate mai sunt oameni interesati!
Am trimis mail la Politia Capitalei, la Serviciul Informare si Relatii Publice si la MINISTERUL AFACERILOR INTERNE DIRECTIA PENTRU EVIDENTA PERSOANELOR SI ADMINISTRAREA BAZELOR DE DATE.
Am primit ca prim raspuns : "Certificatul de cazier judiciar pentru persoanele fizice se poate solicita prin imputerniciti cu domiciliul stabil in Bucuresti, conform procedurilor legale in viguare, numai pe baza unei procuri autentificate de catre un notar public."

Renuntasem la ideea de a-mi mai scoate cazierul din Bucuresti pana acum cand am primit mail de la cazier@politiaromana.ro cu urmatorul continut :

"Urmare a solicitarii dumneavoastra adresata unitatii noastre prin redirectionare de la
DEP ABD, va facem cunoscut ca, urmare a operationalizarii a Sistemului Informatic al
Cazierului Judiciar Roman, orice persoana fizica poate obtine propriul certificat de cazier
judiciar de la orice subunitate de politie in care exista ghiseu de cazier judiciar, daca
depune cererea personal ori prin imputemicit, indiferent de locul de nastere sau de
domiciliu, in cazul dumneavoastra la orice sectie de poltie din Bucuresti.
Pentru eliberarea certificatului de cazier judiciar:
cererea tip se depune la ghiseele unitatilor de politic insotita de urmatoarele documente:
- act de identitate aflat in termen de valabilitate (cartea de identitate/buletin,
pasaport, permis de sedere, cartea de rezidenta, etc.) ;
- timbru fiscal, in valoare de 2 lei;
- chitanta de achitare a taxei pentru obtinerea documentului in valoare de 10 lei.
Pentru persoanele care nu figureaza cu mentiuni in Sistemul Informatic al
Cazierului Judiciar Roman (ROCRIS) certificatul de cazier judiciar se elibereaza "pe
Ioc ".
Pentru persoanele care sunt cunoscute cu antecedente penale termenul"
AnittaClaudia a scris:

- chitanta de achitare a taxei pentru obtinerea documentului in valoare de 10 lei.
Pentru persoanele care nu figureaza cu mentiuni in Sistemul Informatic al
Cazierului Judiciar Roman (ROCRIS) certificatul de cazier judiciar se elibereaza "pe
Ioc ".

Unde se poate plati asta in Bucuresti sector 3, zona Vitan?