Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... cazier
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

cazier

buna ziua! Daca am domiciliul in jud. Olt, pot obtine cazierul si de la Politia Mun Bucuresti ? Exista vreo sectie speciala sau de la oricare? Se plateste vreo taxa in plus?
Va multumesc!

Pentru a obţine un certificat de cazier judiciar din România, persoanele fizice interesate pot depune personal cererea-tip, cu datele complete de stare civilă şi motivată, la ghişeele subunităţilor de poliţie de la locul de naştere, domiciliu/ reşedinţă însoţită de:

•actul de identitate (cartea de identitate, buletinul de identitate, paşaport, cartea de identitate provizorie şi certificat de înregistrare a cetăţenilor U.E., carte de rezidenţă, permis de şedere, aflate în termen de valabilitate);

•timbru fiscal în valoare de 2 lei;

•chitanţa prin care se face dovada achitării taxei de prestare serviciu, în cuantum de 10 lei.

Daca nu aveti viza de resedinta nu puteti obtine certificatul de cazier judiciar din Bucuresti.
Multumesc pentru raspunsuri!