Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Fuga de la locul accidentului
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Fuga de la locul accidentului

Buna ziua , sunt cercetat pentru fuga de la locul accidentului , eram intr-o localitate si un biciclist nu a vazut ca eram in depasirea lui si a incercat sa vireze stanga s-a lovit cu roata din fata a bicicletei de partea din spate a Dubei pe care o conduceam s-a dezechilibrat si a intrat intr-un tufis ,
EU NU AM OPRIT am mers mai departe. cineva mi-a luat nr de la masina si am fost sunat de la politie la cca. 20 min dupa intamplare si mi-a zis sa vin direct la sectie , in 15 min eram la sectie acolo am fost testat cu alcool testul la mine rezultatul a fost 0 la biciclist 0,87 am dat declaratii in declaratia mea am scris ca nu l-am vazut pe acesta lovindu-se de masina mea ,
Masina nu are urme de accident , bicicleta nu are urme de accident , la fata locului a venit si salvarea care a constatat ca biciclistul nu este accidentat
Cei de la politie mi-au retinut permisul si mi-au dat dovada FARA DREPT DE CIRCULATIE deoarece sunt cercetat pentru vatamare corporala si fuga de la locul accidentului
Ulterior m-am intalnit cu Biciclistul o persoana la 35 ani cu care ironic am devenit prieteni , am fost cu el la IML pentru investigatii amanuntite acolo i s-a eliberat un certificat in care scrie ca nu prezinta vatamari corporale si nu necesita zile de ingrijire medicala , cu acest certificat am fost la Politie si am mai dat si eu si el declaratiii EL a spus ca nu doreste sa faca plangere impotriva mea si ca conform certificatului IML nr... nu necesita zile de ingrijire medicala si ca s-a impacat cu mine , eu am declarat accelas lucru ,
Acum dosarul este la parchet , SI AM 2 INTREBARI
1 Ce pot sa patesc in aceasta cauza
2 Cum pot sa conduc am nevoie urgenta deoarece lucrez ca sofer la o firma
Daca ma duc in audienta la Procuror acesta poate sa imi elibereze un act prin care pot sa conduc pana se inchide dosarul?
1. Daca v-ati impacat nu veti pati nimic, procurorul va da o solutie de NUP. Este posibil sa primiti o suspendare permisului ptr 90 de zile.
2. Chiar daca mergeti in audienta la procuror acesta nu va da niciun act prin care sa aveti dreptul sa conduceti pana la inchiderea dosarului deoarece ati primit o dovada fara drept de circulatie.
Mi-a spus un prieten ca daca ma duc sa vorbesc cu procurorul care are dosarul meu , sa-i prezint un act de la munca si sa fac o cerere in care sa zic ca lucrez ca sofer si ca este singurul meu venit , ca o sa-mi pierd locul de munca acesta ar putea elibera un act ( nu stiu cum se numeste) cu care sa merg la politie pentru a-mi elibera dovada sau chair sa-mi dea el un fel de grefa pentru 30 zile
Oare este posibil /? sau ce as putea sa fac in situatia mea

Potrivit art. 111 alin. 6 . Prelungirea dreptului de circulatie, atunci cand dovada inlocuitoare eliberata in conditiile alin.(4) prevede acest drept, se poate dispune, cu cate 30 de zile, de catre seful politiei rutiere pe raza careia s-a comis fapta, la propunerea procurorului care efectueaza urmarirea penala sau care exercita supravegherea cercetarii penale ori la propunerea instantei de judecata care solutioneaza cauza penala ori plangerea introdusa impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei, pana la dispunerea neinceperii urmaririi penale ori scoaterii de sub urmarire penala

alin 4. Permisul de conducere al conducatorului de autovehicul sau tramvai, implicat intr-un accident de circulatie din care a rezultat uciderea sau vatamarea corporala a unei persoane, se retine de catre politia rutiera daca autorul accidentului a incalcat o regula de circulatie, eliberandu-se dovada inlocuitoare cu sau fara drept de circulatie, in conditiile stabilite in regulament

DECI SE POATE?
Nu se poate, daca dovada este fara drept de circulatie, insa dvs puteti incerca.
fost cu el la IML pentru investigatii amanuntite acolo i s-a eliberat un certificat in care scrie ca nu prezinta vatamari corporale si nu necesita zile de ingrijire medicala ,

Sintagma "vătămarea integrităţii corporale ori sănătăţii uneia sau mai multor persoane", conţinută în dispoziţiile art. 89 alin. (1) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002, republicată, se interpretează în sensul că se referă doar la vătămările ce necesită pentru vindecare îngrijiri medicale mai mari de 10 zile, precum şi la celelalte urmări prevăzute în art. 182 alin. 2 din Codul penal.

Aşa fiind, infracţiunea de părăsire a locului accidentului, în accepţiunea textului de lege menţionat, nu poate fi considerată săvârşită cu întrunirea totalităţii elementelor sale constitutive decât atunci când este realizată şi cerinţa obiectivă impusă de definiţia dată vătămării corporale din culpă prin art. 184 din Codul penal.

Nu subzista infraciunea de parasire a locului accidentului.