Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract individual de munca: clauza abuziva?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract individual de munca: clauza abuziva?

Buna ziua,
In CIM, in sectiunea referitoare la preavize, exista o clauza. Citez:
" in cazul in care prezentul contract este reziliat din initiativa angajatului acesta nu va putea desfasura timp de 2 ani activitate pe cont propriu sau ca angajat in acelasi domeniu. Neindeplinirea acestei cauze duce la o penalitate de 3 salarii lunare brute pe care angajatul le va plati angajatorului"
Este aceasta o clauza abuziva?
La vremea respectiva explicatia verbala a fost ca aceasta clauza este prevazuta pentru situatia in care as pleca din firma si as lucra pentru clientii firmei (pe care astfel i-ar pierde).
art.3 C.mun.:
(1) Libertatea muncii este garantata prin Constitutie. Dreptul la munca nu poate fi ingradit.
(2) Orice persoana este libera in alegerea locului de munca si a profesiei, meseriei sau activitatii pe care urmeaza sa o presteze.
(3) Nimeni nu poate fi obligat sa munceasca sau sa nu munceasca intr-un anumit loc de munca ori intr-o anumita profesie, oricare ar fi acestea.
....

.Încalca libertatea muncii, fiind prin urmare lovita de nulitate, clauza din contractul individual de munca prin care se interzice salariatului sa paraseasca unitatea o anumita perioada de timp, fara a exista premisa pregatirii profesionale a salariatului la cererea şi pe cheltuiala angajatorului, în condiţiile art. 198 din Codul muncii.