Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... OUG nr.28/2009
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

OUG nr.28/2009

Buna ziua. Eu am terminat facultatea in 2008 si am beneficiat de indeminizatie de somaj pana la 31 martie 2009.
Art. 1 alin. 2 din OUG nr. 28/2009 : Pentru şomerii care beneficiază de indemnizaţie de şomaj la data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă, perioada de acordare se prelungeşte cu 3 luni de la data până la care a fost stabilit dreptul respectiv.
Cand intra in vigoare aceasta OUG?
Eu beneficiez de acest drept? Sau e doar pentru cei iesiti din campul muncii?
Va multumesc!
ART. 11 Legea 24/2000 privind normele de tehnica legislativa pentru elaborarea actelor normative
Intrarea in vigoare a actelor normative
(1) Legile si ordonantele emise de Guvern in baza unei legi speciale de abilitare intra in vigoare la 3
zile de la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, sau la o data ulterioara prevazuta
in textul lor. Termenul de 3 zile se calculeaza pe zile calendaristice, incepand cu data publicarii in
Monitorul Oficial al Romaniei, si expira la ora 24,00 a celei de-a treia zi de la publicare.
OUG 28/2009 a fost publlictata in Mon. of. 186 din 25.03.2009 cu intrare in vigoare la 28.03.2009 .deci , in concluzie beneficiati si dvs. de prevederile ordonantei.
Ordonanţă de urgenţă nr. 28 din 18/03/2009 (Ordonanţă de urgenţă 28/2009)
privind reglementarea unor măsuri de protecţie socială
Publicat în Monitorul Oficial nr. 186 din 25/03/2009
Art. 1. -
(1) Prin derogare de la dispozitiile art. 39 alin. (1) din Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru persoanele care se incadreaza in una dintre situatiile prevazute la art. 17 din Legea nr. 76/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, pana la data de 31 decembrie 2009, perioada de acordare a indemnizatiei de somaj, stabilita in conditiile legii, se prelungeste cu 3 luni.
(2) Pentru somerii care beneficiaza de indemnizatie de somaj la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, perioada de acordare se prelungeste cu 3 luni de la data pana la care a fost stabilit dreptul respectiv.
Ordonanta a intrat in vigoare la 3 zile de la data publicarii in monitor. Beneficiaza de ea toti someri in plata nu conteaza ca somajul il aveti ca urmare a absolvirii unei forme de invatamant.
adelaida_07, utilizator
Ma iertati, insa asta nu e o ordonanta de urgenta? Adica nu e o ordonanta simpla, si ca urmare nu i se aplica regula de 3 zile. Ceea ce inseamna ca se aplica data intrarii in vigoare= data publicarii in MO. Ma insel?
Corect, este O.U.G.
Ordonanta de urgenta intra în vigoare numai dupa depunerea sa spre dezbatere în procedura de urgenta la Camera competenta sa fie sesizata si dupa publicarea ei în Monitorul Oficial al României.
Va multumesc