Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcul pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcul pensie

As dori sa aflu daca s-au constat dif intre pensia primita si cea recalculata se mai pot recupera banii.Eu am fost frustrat din 2005 cu o diferenta f. mare mai mult de jumatate din pensie. Punctajul meu este de 1.15606 iar eu am primit pensia la un punctaj de 0.77343.Cum pot proceda sa-mi pot recupera acesti bani.
Va multumesc.
Diferentele se pot obtine doar pe termenul general de prescriptie de 3 ani.

De unde aceasta diferenta de punctaj ?

Unde este trecut punctajul 1,15606 si unde 0,77343 ?
am primit o noua decizie in care este trecut punctajul de 1.15606.
iar pe talon a fost calculat tot timpul la 0.77343
Daca a fost o greseala se vor plati diferente in termenul general de prescriptie de 3 ani.
De cand s-a pus in plata acest nou punctaj ?
Este trecut in decizie.
va multumesc ptr. raspuns, dar diferenta pe anii 2005-2010 cum pot sa o recuperez.Pot sa deschid un proces cu Casa de pensii? Nu mi se pare normal sa fiu pagubit ,nu este din vina mea.