Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul salariu

Va rog sa-mi spuneti daca urmatorul calcul salariu contine vreo eroare, cu referire la toate aspectele care au in vedere codul muncii, calcul propriu-zis, norme legale etc.Precizez ca "fluturasul" este aferent lunii octombrie si-mi ridica semne de-ntrebare la care voi pune Asterix (*)
Incadrare 800
Timp lucrat 184
Salariu timp efectiv lucrat 800
ore suplimentare 1% * 48 (ore) 2
ore suplimentare 75% * 32 (ore) 104
ore noapte 25% 80(ore) 87
Salariu brut 993
contr.asig.soc. 104
somaj 5
contr. asig.sanatate 55
deducere pers. 250
Net 829
Impozit 93
Rest plata 736
Fluturas octombrie 2013:

Incadrare 800
Timp lucrat 184
Salariu timp efectiv lucrat = 800
ore suplimentare 1% * 48 (ore) = 800/184 x 48 x 1% = 2
ore suplimentare 75% * 32 (ore) = 800/184 x 32 x 75% = 104
ore noapte 25% 80(ore) = 800/184 x 80 x 25% = 87
Salariu brut = 800 + 2 +104 + 87 = 993

- CAS 10,5% = 993 x 10,5% = 104
- CASS 5,5% = 993 x 5,5% = 55
- somaj 0,5% = 993 x 0,5% = 5
- impozit = (993 - 104 - 55 - 5 - 250 deducere pers.) x 16% = 93
Rest de plata = 993 - 104 - 55 - 5 - 93 = 736 lei

Fluturasul este corect calculat.
La orele de spor se foloseste retributia tarifara = salariu incadrare : nr. ore lucratoare din luna de calcul

Multumesc, ce parere aveti in legatura cu plata orelor suplimentare, cu referire la procentul aplicat acestora...
Am observat ca sunt doua procente diferite? Ce reprezinta?
cele 32 de ore par a reprezenta diferenta dintre orele lucratoare din luna si cele prestate efectiv...platite cu 75%??? care-i regimul de plata a muncii prestata suplimentar, conform Cod munca? Cat despre cele 48, credeti-ma ca habar n-am...nu indraznesc sa-ntreb(am).....cert este ca nu-i OK?!
Codul muncii:
ART. 112
(1) Pentru salariaţii angajaţi cu normă întreagă durata normală a timpului de muncă este de 8 ore pe zi şi de 40 de ore pe săptămână.
(2) În cazul tinerilor în vârstă de până la 18 ani durata timpului de muncă este de 6 ore pe zi şi de 30 de ore pe săptămână.
ART. 114
(1) Durata maximă legală a timpului de muncă nu poate depăşi 48 de ore pe săptămână, inclusiv orele suplimentare.
(2) Prin excepţie, durata timpului de muncă, ce include şi orele suplimentare, poate fi prelungită peste 48 de ore pe săptămână, cu condiţia ca media orelor de muncă, calculată pe o perioadă de referinţă de 4 luni calendaristice, să nu depăşească 48 de ore pe săptămână.
(3) Pentru anumite activităţi sau profesii stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil, se pot negocia, prin contractul colectiv de muncă respectiv, perioade de referinţă mai mari de 4 luni, dar care să nu depăşească 6 luni.
(4) Sub rezerva respectării reglementărilor privind protecţia sănătăţii şi securităţii în muncă a salariaţilor, din motive obiective, tehnice sau privind organizarea muncii, contractele colective de muncă pot prevedea derogări de la durata perioadei de referinţă stabilite la alin. (3), dar pentru perioade de referinţă care în niciun caz să nu depăşească 12 luni.
(5) La stabilirea perioadelor de referinţă prevăzute la alin. (2)-(4) nu se iau în calcul durata concediului de odihnă anual şi situaţiile de suspendare a contractului individual de muncă.
(6) Prevederile alin. (1)-(4) nu se aplică tinerilor care nu au împlinit vârsta de 18 ani.
ART. 115
(1) Pentru anumite sectoare de activitate, unităţi sau profesii se poate stabili prin negocieri colective sau individuale ori prin acte normative specifice o durată zilnică a timpului de muncă mai mică sau mai mare de 8 ore.
(2) Durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore.
ART. 120
(1) Munca prestată în afara duratei normale a timpului de muncă săptămânal, prevăzută la art. 112, este considerată muncă suplimentară.
(2) Munca suplimentară nu poate fi efectuată fără acordul salariatului, cu excepţia cazului de forţă majoră sau pentru lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori înlăturării consecinţelor unui accident.
ART. 121
(1) La solicitarea angajatorului salariaţii pot efectua muncă suplimentară, cu respectarea prevederilor art. 114 sau 115, după caz.
(2) Efectuarea muncii suplimentare peste limita stabilită potrivit prevederilor art. 114 sau 115, după caz, este interzisă, cu excepţia cazului de forţă majoră sau pentru alte lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori înlăturării consecinţelor unui accident.
ART. 122
(1) Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 60 de zile calendaristice după efectuarea acesteia.
(2) În aceste condiţii salariatul beneficiază de salariul corespunzător pentru orele prestate peste programul normal de lucru.
(3) În perioadele de reducere a activităţii angajatorul are posibilitatea de a acorda zile libere plătite din care pot fi compensate orele suplimentare ce vor fi prestate în următoarele 12 luni.
ART. 123
(1) În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul prevăzut de art. 122 alin. (1) în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.
(2) Sporul pentru munca suplimentară, acordat în condiţiile prevăzute la alin. (1), se stabileşte prin negociere, în cadrul contractului colectiv de muncă sau, după caz, al contractului individual de muncă, şi nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază.
ART. 124
Tinerii în vârstă de până la 18 ani nu pot presta muncă suplimentară.

Cele 48 de ore cu 75% ar trebui sa fie ore suplimentare prestate luna anterioara, ore care nu s-au compensat cu timp liber platit.
Cele 32 ore cu 1% nu sunt cumva ore lucrate sambata sau duminica? Daca da, se aplica urmatoarele:

ART. 137
(1) Repausul săptămânal se acordă în două zile consecutive, de regulă sâmbăta şi duminica.
(2) În cazul în care repausul în zilele de sâmbătă şi duminică ar prejudicia interesul public sau desfăşurarea normală a activităţii, repausul săptămânal poate fi acordat şi în alte zile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) În situaţia prevăzută la alin. (2) salariaţii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de muncă sau, după caz, prin contractul individual de muncă.
(4) În situaţii de excepţie zilele de repaus săptămânal sunt acordate cumulat, după o perioadă de activitate continuă ce nu poate depăşi 14 zile calendaristice, cu autorizarea inspectoratului teritorial de muncă şi cu acordul sindicatului sau, după caz, al reprezentanţilor salariaţilor.
(5) Salariaţii al căror repaus săptămânal se acordă în condiţiile alin. (4) au dreptul la dublul compensaţiilor cuvenite potrivit art. 123 alin. (2).
ART. 138
(1) În cazul unor lucrări urgente, a căror executare imediată este necesară pentru organizarea unor măsuri de salvare a persoanelor sau bunurilor angajatorului, pentru evitarea unor accidente iminente sau pentru înlăturarea efectelor pe care aceste accidente le-au produs asupra materialelor, instalaţiilor sau clădirilor unităţii, repausul săptămânal poate fi suspendat pentru personalul necesar în vederea executării acestor lucrări.
(2) Salariaţii al căror repaus săptămânal a fost suspendat în condiţiile alin. (1) au dreptul la dublul compensaţiilor cuvenite potrivit art. 123 alin. (2).

Conform alin.3 art.137 sporul stabilit in CIM sau CCM este de 1% (cel mai mic posibil).