avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA - asigurari de sanatate - cum se completeaza ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA - asigurari de sanatate - cum se completeaza formularul

Pentru PFA, cum se completeaza formularul pe baza deciziilor de impunere (anticipate si anuale)? Exista pe undeva un exemplu?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 12:32, 29 Noiembrie 2013
Daca v-ati inregistrat ca pfa in acest an si ati optat pentru sistemul de impozitare pe venit real, la infiintare depuneti declaratia 220 cu venitul estimat. Apoi in cursul anului veti plati contributia la sanatate (5,5%) ca plata anticipata, raportat la acel venit estimat.
Anul urmator, cand veti depune declaratia 200 cu venitul realizat concret, se va face regularizarea fata de cat ati platit pentru sanatate in timpul anului.
george-neagu a scris:

Daca v-ati inregistrat ca pfa in acest an si ati optat pentru sistemul de impozitare pe venit real, la infiintare depuneti declaratia 220 cu venitul estimat. Apoi in cursul anului veti plati contributia la sanatate (5,5%) ca plata anticipata, raportat la acel venit estimat.
Anul urmator, cand veti depune declaratia 200 cu venitul realizat concret, se va face regularizarea fata de cat ati platit pentru sanatate in timpul anului.


Scuze, am uitat sa mentionez ca perioada este 2008-2012.
Formularul este [ link extern ] .

Este un PFA in domeniul it.
Ultima modificare: Vineri, 29 Noiembrie 2013
wasssu, utilizator
Pe atunci, pana la 30 iunie 2012, declararea venitului pentru a va plati contributia la sanatate si cu plata aferenta, se facea direct la casa de sanatate de care apartineti cu sediu pfa.
Mergeti la ei acum cu deciziile de impunere primite acsa (dupa ce ati depus declaratia 200) din acei ani si vedeti ce va sfatuiesc. Tot de la ei sa cereti si un model de declaratie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pentru o intreprindere individuala 19051972 19051972 Buna ziua, M-ar interesa si pe mine ptr o firma I.I. ce impozit are de plata pe trimestru pe domeniul constructii avand caen 4399 ? (vezi toată discuția)
Ajutor simulare la concret al calcului taxelor la stat pentru pfa (fara tva / servicii web) an 2012-2013 romeot27 romeot27 Buna, Am un PFA deschis in luna 10.2012. Au trecut 6 luni de atunci si am facturi emise in valoare de 14000 RON. Nu sunt angajat in alta parte, deci sunt ... (vezi toată discuția)
Impozit pfa gabipfa gabipfa Am pfa cu venit brut estimat 2500 ron pe an trebuie sa platesc pana pe 25 martie 16% din venitul estimat prima trim , ce imi este neclar unde platesc cas 5.5% ... (vezi toată discuția)