Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA - asigurari de sanatate - cum se completeaza ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA - asigurari de sanatate - cum se completeaza formularul

Pentru PFA, cum se completeaza formularul pe baza deciziilor de impunere (anticipate si anuale)? Exista pe undeva un exemplu?

Multumesc.
Daca v-ati inregistrat ca pfa in acest an si ati optat pentru sistemul de impozitare pe venit real, la infiintare depuneti declaratia 220 cu venitul estimat. Apoi in cursul anului veti plati contributia la sanatate (5,5%) ca plata anticipata, raportat la acel venit estimat.
Anul urmator, cand veti depune declaratia 200 cu venitul realizat concret, se va face regularizarea fata de cat ati platit pentru sanatate in timpul anului.
george-neagu a scris:

Daca v-ati inregistrat ca pfa in acest an si ati optat pentru sistemul de impozitare pe venit real, la infiintare depuneti declaratia 220 cu venitul estimat. Apoi in cursul anului veti plati contributia la sanatate (5,5%) ca plata anticipata, raportat la acel venit estimat.
Anul urmator, cand veti depune declaratia 200 cu venitul realizat concret, se va face regularizarea fata de cat ati platit pentru sanatate in timpul anului.

Scuze, am uitat sa mentionez ca perioada este 2008-2012.
Formularul este [ link extern ] .

Este un PFA in domeniul it.
wasssu, utilizator
Pe atunci, pana la 30 iunie 2012, declararea venitului pentru a va plati contributia la sanatate si cu plata aferenta, se facea direct la casa de sanatate de care apartineti cu sediu pfa.
Mergeti la ei acum cu deciziile de impunere primite acsa (dupa ce ati depus declaratia 200) din acei ani si vedeti ce va sfatuiesc. Tot de la ei sa cereti si un model de declaratie.