Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcularea concediului medical pentru neoplasm mamar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcularea concediului medical pentru neoplasm mamar

Buna seara! Am o intrebare legata de calcularea concediului medical pentru neoplasm mamar cu plata 100%.
Din ianuarie 2013 si pana in prezent am fost in concediu de crestere a copilului pana la 2 ani si am avut un venit fix de 1138 lei, fara alocatie. Din luna decembrie 2013 am solicitat reintoarcerea la serviciu si intrarea in concediu medical pentru a bebeficia de stimulentul de insertie de 500 lei pana la implinirea de 2 ani a copilului. As vrea sa stiu care va fi venitul meu lunar , respectiv ce bani voi lua pe concediu medical , tinand cont ca venitul meu a fost de 1138 lei ( nu stiu ce taxe/contributii se opresc in cazul unui concediu medical platit cu 100%).
Va multumesc!!
Indemnizatia de concediu medical se calculeaza cu media veniturilor salariale din ultimele 6 luni anterioare concediului medical. Media zilnica astfel calculata se pastreaza pe toata durata certificatelor medicale acordate in continuare.

- total venituri 6 luni anterioare: 6 x 1138 = 6828
- total zile lucratoare in cele 6 luni anterioare = 21 zile noiembrie + 23 zile octombrie + 21 zile septembrie + 21 zile august + 23 zile iulie + 19 zile iunie = 109 zile
- media zilnica = 6828 : 109 = 62,64
- indemnizatia decembrie 2013 = 62,64 x 20 zile lucratoare decembrie = 1253 lei

Fluturas decembrie 2013:
- indemnizatie 1253
- CAS 10,5% 82 lei (= salariul mediu pe econ. 2223 x 35% x 10,5%)
- CASS 5,5% = 0
- somaj 0,5% = 0
- impozit = (1253 - 82 - 230 deducere pers.) x 16% = 151
Rest de plata = 1253 - 82 - 151 = 1020 lei

ana-cer, moderator