avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1745 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical la o luna jumatate de la angajare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical la o luna jumatate de la angajare

M-am angajat in 2 septembrie 2013. in 25 octombrie 2013 am primit co medical pt copil. Pana sa ma angajez aici nu am lucrat timp de 1 an. Nu am beneficiat de somaj.
Mi-au spus ca nu pot sa-mi plateasca cm fiindca nu am lucrate 22 de zile in luna septembrie ci doar 21. Astfel ca imi recomanda sa-mi iau zile din concediul de odihna. Este legal asa ceva? Ziceau ceva de stagiul de cotizare.
multumesc.
Ultima modificare: Joi, 28 Noiembrie 2013
alina.livia, utilizator
Cel mai recent răspuns: alina.livia , utilizator 12:32, 16 Martie 2014
Da, v-au informat corect; concediul medical nu va putea fi platit
Stagiul minim de cotizare pentru acordarea indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca, este de o luna realizata in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical, potrivit art. 12 alin. (1) din Norma de aplicare a prevederilor OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate. In intelesul acestei norme, se considera o luna de stagiu de cotizare realizat in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical situatia in care sunt realizate cel putin 22 de zile de stagiu de cotizare.
multumesc.
Buna ziua. Revin la acest subiect. Sunt angajata din 2 sept.2013. Acum as putea beneficia de concediu medical? Am 6 luni de la angajare.
Ultima modificare: Duminică, 16 Martie 2014
alina.livia, utilizator
Da, puteti beneficia de concediu medical.

Art. 7 din OUG 158/2005:
Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de o lună realizată în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.
Adica nu trebuie sa am 22 de zile lucrate in luna februarie? Fiindca februarie nu are 22 de zile lucratoare. Trebuie sa am realizate 22 de zile de stagiu de cotizare in total, anterior lunii in care iau cm. Chiar daca cele 22 de zile nu sunt in aceeasi luna? Va multumesc.
Ultima modificare: Duminică, 16 Martie 2014
alina.livia, utilizator

Alte discuții în legătură

Concediu medical gina2010 gina2010 daca salariatul este angajat de pe 02.02.2015 si de pe 25 martie imi aduce concediu medical, este vreo problema tinand cont ca nu a mai lucrat anterior iar ... (vezi toată discuția)
Suspendare contract de munca otiliabb otiliabb Buna ziua, incepand cu data de 11 ian 2016 am fost angajata si am avut ghinionul ca pe data de 26 ian sa alunec pe gheata si sa fac ruptura de menisc. Am ... (vezi toată discuția)
Concediul medical la pfa nicoleta1207 nicoleta1207 Buna ziua, Sunt PFA din01.01.2015.Am incheiat contract cu Casa de Sanatate pentru 0,85% cu 01.04.2015. Am inteles ca trebuie sa am minim 22 de zile ... (vezi toată discuția)