Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de crestere a copilului

Buna ziua. sunt in concediu de crestere a copilului din luna martie a acestui an. incepand cu ianuarie 2014 as dori sa ma intorc la serviciu. am optat pentru ccc de 2 ani, iar juristul de la serviciu a zis ca nu pot sa ma intorc mai repede sa implineasca copilul un an. si daca ma intorc pierd definitiv suplimentul de insertie. am dreptul sa ma intorc la lucru inainte sa implineasca copilul un an si sa primesc suplimentul dupa ce acesta a facut un an?
1. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 2
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:

a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara;

b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.

2. Din Normele de aplicare a OUG 111/2010:

Art. 12
(6) In cazul in care persoana indreptatita care a solicitat concediul prevazut la art. 2 alin.(1) lit. b) din ordonanta de urgenta realizeaza venituri profesionale inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, stimulentul de insertie se va acorda numai dupa implinirea de catre copil a varstei de un an.

3. Asadar daca dvs. ati optat pentru CCC pana la varsta de 2 ani si reluati activitatea inainte de a implini copilul 1 an veti beneficia de stimulentul de insertie dar numai dupa ce implineste copilul 1 an.
buna ziua. am fost la lucru si juristul a spus ca nu am dreptul sa ma intorc la lucru. imi puteti trimite va rog un link cu legea ca sa pot sa o listez si sa ma duc sa ii arat? cei de la serviciu au spus ca faca ma intorc ianinte sa implineasca copilul un an pierd de tot stimulentul de insertie.
1. Spuneti-i juristului si celorlalti sa citeasca:

* OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, modificata prin:
1. Legea nr.132/2011 pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor.
2. OUG nr.124/2011 pentru modificarea şi completarea unor acte normative care reglementează acordarea de beneficii de asistenţă sociala.
3. Legea nr.166/2012 privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 124/2011 pentru modificarea şi completarea unor acte normative care reglementează acordarea de beneficii de asistenţă social.
4. Legea nr.187/2012 pentru punerea în aplicare a Legii nr. 286/2009 privind Codul penal .

* NORME METODOLOGICE de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţã a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunarã pentru creşterea copiilor aprobate de HG 52/2011, modificate de HG 57/2012 si de HG 1291/2012.

2. In mesajul precedent v-am redat din aceste acte normative ceea ce va interesa.

va multumesc mult