Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit minim an 2009
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit minim an 2009

O societate comerciala infiintata in anul 2003, nu a desfasurat nici un fel de activitate pana in anul 2009 inclusiv.In fiecare an a depus declaratie pe proprie raspundere in acest sens.In anul 2010 si-a inceput activitatea.Toate bune si frumoase, numai ca acum , apare conform vectorului fiscal cu declaratii nedepuse pentru anul 2008 si 2009.PENTRU ANUL 2009 II DECLAR IMPOZITUL MINIM ?
Dupa parerea mea DA, dar as mai dori si alte opinii.
Chiar daca ati depus declaratiile pe proprie raspundere pentru inactivitate,aveati obligatia depunerii declaratiilor conform vectorului fiscal-in cazul in care societatea nu a avut activitatea suspendata la Reg.Comertului si nu a obtinut regimul derogatoriu.
Daca societatea nu a avut activitatea suspendata la Registrul Comertului,depuneti declaratiile cu impozitul minim,dar aceste obligatii vor fi de plata impreuna cu majorarile aferente.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil