Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... abuz de incredere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

abuz de incredere

Buna ziua. Vin cu o problema la d-voastra in care cer un sfat sau mai multe atat cat este posibil. In mai 2008 la amenintarile tatalui meu am parasit domiciliul in care locuiam cu acestia din motivele aratate mai inainte. In momentul plecarii nu am putut decat sa-mi i-au masina, buletinul si permisul de conducere iar cand am incercat sa revin sa le cer celelalte bunuri parintii mei insa mai ales tatal meu a chemat prin 112 politia interzicandu-mi sa mai am acces la domociliu. Am ceut de nenumarate ori cand m-am intalnit cu mama mea sa mi se restituie macar actele necesare dar totul a fost in zadar. Anul acesta ajuns la capatul rabdarilor am reclamat la politie acest lucru si am invocat art. 213 -abuzul de incredere. Fiind audiati atat eu cat si mama mea de la polite mi s-a spus ca nu am sansa sa-mi recuperez acele acte(contract de munca ,livret militar, carte de intitate masina , diploma de bac , alte diplome si alte acte). Am inteles de la politie insa ca mama mea a recunoscut ca detine acele acte dar ca nu vre sa mi le restituie. Astazi am primit o comunicare de neinceperea urmaririi penale de la parchet si deci nu am rezolvat nimic si in continuare actelele si bunurile mele sunt la ei. Motivatia parchetului se afla doar in afirmatia neadevarata a mamei care spune ca am mai revenit la domiciliu dar nu am cerut nimic insa realitetea e cu totul alta cand am mers acestia au chemat politia ca sa ma acuze de violare de domiciliu. As vrea sa-mi spuneti unde pot face recursul la aceasta hotarare a parchetului si in cate zile se face de la data primirii acesteia, iar daca s-ar putea sa ma ajutati si cu ceva aspecte tehnice m-ar ajuta foarte mult. Va multumesc
Faceti plangere la prim procuror in termen de 20 de zile de la primirea rezolutiei.
Daca acesta nu raspunde in 20 de zile faceti plangere in instanta.
cea mai buna idee este plingerea in 20 zile care e de fapt si singura!
Este adevarat ca a invoca art. 213 pare a se incadra mai bine faptei comise de catre parintii dvs, deoarece s-a petrecut intre rude apropiate, insa ati fi putut face si o carere de chemare in judecata , in baza art. 209. alin 2 lit b ( furtul calificat.:)
Daca motivarea parchetului este cea spusa de dvs.,adica afirmatia mamei ca nu a-ti solicitat nici un act,mi se pare prea putin si neconcludent.
Dvs. trebuie sa faceti dovada ca parinti refuza sa va dea actele pentru a ne afla sub incidenta disp. art. 213 c.p.
La fel cum trebuie sa dovediti ca acele acte sunt la parinti dvs.,sau au ramas in casa,dupa plecare.
Situatia este destul de complicata si cea mai corecta abordare ar fi o intelegere cu acestia,mai degraba cu mama.
Sper ca aceasta din urma solutie sa aiba succes.

Detectiv Particular FILIP STELIAN
Ar fi fost buna solutia sa-mi dea de buna voie actele dar cand am fost sa-i cer actele a fost sesizata politia de ei la 112 pe motiv ca merg si le violez proprietatea si nu am rezolvat nimic. la politie m-am confruntat cu ea in fata politistuilui insarcinat cu cercetarea acestui caz si a recunoscut ca are actele in posesie dar nu vrea sa mi le dea spunand ca masina e si a lor cu toate ca e trecuta pe numele meu si de asta nu-mi dau actele insa eu pot face dovada cumpararii masinii dar nu stiu daca cei de la politie au consemnat acest lucru.