avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... incadrare juridica
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

incadrare juridica

in cazul in care o persoana este depistata ca ,conduce un autoturism cu numere proviyorii expirate i se retine art.85 al 1 din O.U.G 195/2002 Republicat sau art.85 al 1 si 2 din aceeasi ordonanta?
Merci antcipat!:sorry:
Cel mai recent răspuns: ContSters54906 , utilizator 00:48, 4 Aprilie 2009
Veti fi cercetat pentru savarsirea infractiunii de conducere pe drumurile publice a unui autoturism neinmatriculat si cu numar fals de inmatriculare ( art.85 alin.2 din OUG nr.195/2002 - republicata)

e vreo decizie in aceste sens sau asa e practica judiciara!ca problema sepune la eliberarea dovezii provizorii de circulatie la alineatul 2 nu se mai da la 1 da din cite stiu!
Ultima modificare: Vineri, 3 Aprilie 2009
r82z, utilizator
eu asa am intalnit in practica judiciara, care este posibil sa nu fie unitara la toate instantele judecatoresti.
freeelis a scris:

Veti fi cercetat pentru savarsirea infractiunii de conducere pe drumurile publice a unui autoturism neinmatriculat si cu numar fals de inmatriculare ( art.85 alin.2 din OUG nr.195/2002 - republicata)



Gresit colega. Incadrarea corecta este pe art. 85 alin.(1) in varianta "neinmatriculat", de la 3 la 5 ani. (dar in 99,99 % se lasa cu art 18^1 Cod penal, si implicit cu amenda administrativa) - desi dupa parerea mea aceasta fapta ar trebui sa constituie contraventie.

@ r82z

In ce priveste dovada provizorie de circulatie:
Art. 111 din OUG 195/2002
(1) Permisul de conducere sau dovada inlocuitoare a acestuia se retine in urmatoarele cazuri:
a) la cumularea a cel putin 15 puncte de penalizare;
b) cand titularul acestuia a savarsit una dintre infractiunile prevazute la art.85, art.86 alin.(2), art.87 alin.(1), (2), (4) si (5), art.89 alin.(1), art.90 alin.(1) si art.92 alin.(3) si (5);
c) la savarsirea uneia dintre contraventiile prevazute la art.100 alin.(3), art.101 alin.(3), art.102 alin.(3) si art. 115 alin.(1);
d) cand titularul acestuia a fost declarat inapt pentru a conduce autovehicule sau tramvaie;
e) cand prezinta modificari, stersaturi sau adaugari, este deteriorat ori se afla in mod nejustificat asupra altei persoane;
f) cand perioada de valabilitate a expirat.
(2) La retinerea permisului de conducere, in cazurile prevazute la alin.(1), titularului acestuia i se elibereaza o dovada inlocuitoare cu sau fara drept de circulatie.
(3) In situatiile prevazute la alin.(1) lit.b) si art.102 alin.(3), dovada inlocuitoare a permisului de conducere se elibereaza FARA drept de circulatie.

Av. Adrian Posdarie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conducerea unui autovehicul cu numere provizorii expirate visan_veve visan_veve In ziua de 13 am condus autoturismul personal neverificad termenul la care autorizatia de circulatie expira,iar in momentul opririi de catre agentul de politie ... (vezi toată discuția)
Am circulat cu numere rosii expirate BratianuGMarius BratianuGMarius In ziua de 05 07 2012 am circulat cu numere rosii ezpirate de o zi ,chiar fara sa-mi dau seama ca 30 de zile inseamna de pe 05 pana pe 04 luna urmatoare si nu ... (vezi toată discuția)
Permis mazy26 mazy26 explicati-mi va rog continutul articolului100 alin3 /oug195 si art 111 /oug195,mi-sa retinut permisul de conducere ,iar pe procesul verbal am aceste 2 articole ... (vezi toată discuția)