Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... incadrare juridica
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

incadrare juridica

in cazul in care o persoana este depistata ca ,conduce un autoturism cu numere proviyorii expirate i se retine art.85 al 1 din O.U.G 195/2002 Republicat sau art.85 al 1 si 2 din aceeasi ordonanta?
Merci antcipat!:sorry:
Veti fi cercetat pentru savarsirea infractiunii de conducere pe drumurile publice a unui autoturism neinmatriculat si cu numar fals de inmatriculare ( art.85 alin.2 din OUG nr.195/2002 - republicata)

e vreo decizie in aceste sens sau asa e practica judiciara!ca problema sepune la eliberarea dovezii provizorii de circulatie la alineatul 2 nu se mai da la 1 da din cite stiu!
r82z, utilizator
eu asa am intalnit in practica judiciara, care este posibil sa nu fie unitara la toate instantele judecatoresti.
freeelis a scris:

Veti fi cercetat pentru savarsirea infractiunii de conducere pe drumurile publice a unui autoturism neinmatriculat si cu numar fals de inmatriculare ( art.85 alin.2 din OUG nr.195/2002 - republicata)

Gresit colega. Incadrarea corecta este pe art. 85 alin.(1) in varianta "neinmatriculat", de la 3 la 5 ani. (dar in 99,99 % se lasa cu art 18^1 Cod penal, si implicit cu amenda administrativa) - desi dupa parerea mea aceasta fapta ar trebui sa constituie contraventie.

@ r82z

In ce priveste dovada provizorie de circulatie:
Art. 111 din OUG 195/2002
(1) Permisul de conducere sau dovada inlocuitoare a acestuia se retine in urmatoarele cazuri:
a) la cumularea a cel putin 15 puncte de penalizare;
b) cand titularul acestuia a savarsit una dintre infractiunile prevazute la art.85, art.86 alin.(2), art.87 alin.(1), (2), (4) si (5), art.89 alin.(1), art.90 alin.(1) si art.92 alin.(3) si (5);
c) la savarsirea uneia dintre contraventiile prevazute la art.100 alin.(3), art.101 alin.(3), art.102 alin.(3) si art. 115 alin.(1);
d) cand titularul acestuia a fost declarat inapt pentru a conduce autovehicule sau tramvaie;
e) cand prezinta modificari, stersaturi sau adaugari, este deteriorat ori se afla in mod nejustificat asupra altei persoane;
f) cand perioada de valabilitate a expirat.
(2) La retinerea permisului de conducere, in cazurile prevazute la alin.(1), titularului acestuia i se elibereaza o dovada inlocuitoare cu sau fara drept de circulatie.
(3) In situatiile prevazute la alin.(1) lit.b) si art.102 alin.(3), dovada inlocuitoare a permisului de conducere se elibereaza FARA drept de circulatie.

Av. Adrian Posdarie