Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Va rog URGENT ! - plata mediere ?
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Va rog URGENT ! - plata mediere ?

- angajatorul a initiat procedura de mediere in vederea recuperarii unei sume de bani de la angajat, si a facut o Cerere de mediere.
- mediatorul a incheiat cu angajatorul un Contract de premediere cu angajatotul, avand in vedere ca angajatul a fost de acord, telefonic, cu medierea.
In consecinta, angajatorul a platit mediatorului un onorariu - Contract premediere.

- daca ulterior, cand la mediator au fost prezente ambele parti,
insa angajatul - declara ca este de acord cu medierea,
dar refuza sa plateasca 1/2 din cheltuielile facute de angajator cu medierea ( sau si cu premedierea ? )
semnand Declaratia cu aceasta mentiune,
dar pune in vedere ca ar fi de acord cu plata pe din doua
daca pe fond s-ar ajunge la o intelegere,

ce va trebui sa faca mediatorul ?
avand in vedere ca angajatorul nu este de acord sa plateasca singur
toate cheltuielile de mediere si premediere?

1.- vor putea fi recuperate cheltuielile de premediere facute de angajator ?
2. - dar cheltuielile de mediere, daca vor fi facute integral de angajator,
cum vor putea fi recuperate?
Ce articol de lege - prevede cine plateste si
cine suporta aceste cheltuieli de: mediere + premediere ?
3. - mediatorul - va da la ambele parti doar Certificatul de informare,
sau un Proces-verbal - din care sa rezulte ca nu a putut fi facuta medierea,
adica, ca nu s-a ajuns la nicio intelegere intre parti ?
4. - ce motive de refuz mediere va trebui sa treaca mediatorul ?
pt. ca sa se poata merge ulterior in instanta, pt. ca angajatorul sa poata face actiune in instanta si sa nu fie respinsa
pt. ca ar fi refuzat medierea si plata acesteia ?
5. - cum se va recupera suma platita de angajator ca si onorariu de premediere?
sau aceasta va fi suportata doar de angajator ?
6. - cum se va recupera suma platita de angajator,
macar 1/2 din suma totala: mediere + premediere ?
Mediatorul va trebui sa treaca aceasta in Pv sau in Contract de premediere, obligatie pt. ambele parti?
sau angajatorul va cere acest lucru instantei ?
6. - in ce termen trebuie sa faca angajatorul actiunea in instanta, de la actul eliberat de mediator ?

Va rog URGENT un raspuns !
Maine este termenul 2 la mediator !
cheltuielile cu medierea, vor putea fi cuprinse si acestea in cheltuielile de judecata si vor putea fi solicitate instantei de judecata sa le cuprinda la cheltuielile de judecata.

In functie de hotararea instantei ele vor putea fi recuperate integral, partial sau deloc.
Cheltuiala de premediere este suportata de angajator. Avand in vedere ca nu e o suma mare 60-100 RON probabil nu cred ca e o problema. De regula daca una din parti nu accepta sa plateasca jumatate jumatate medierea propriuzisa este un prim semnal ca nu e dispus la concesii si sunt sanse mari sa nu se ajunga la un acord.
Raspunsuri la intrebari:
1) Ar putea fi cuprinse in cheltuielile de judecata dar nu exista o lege care sa oblige instanta sa accepte
2) Idem punctul 1
3) Daca se semneaza contractul de mediere de catre parti , la final se emite/semneaza: acordul de mediere daca partile se inteleg sau PV de incheiere a medierii daca nu se inteleg. Daca nu se semneaza contractul de mediere se emite Certificatul de informare imediat dupa sedinta de informare.
4) Mediatorul trebuie sa consemneze realitatea. Indiferent de motiv angajatorul va putea merge in instanta deoarece poate face dovada ca a incercat medierea.
5) si 6) Intrebari identice ca la punctul 1,2
7) Termenul este prevazut in legislatie (probabil dupa 3 ani se prescrie). Aici va poate ajuta un avocat
1.Nu trebuiesc amestecate cheltuielile efectuate de angajator, intrucat prima cheltuiala facuta a fost ocazionata de demersurile de invitare a cleilalte parti la informare si mediere, pe cand suma solicitata de mediator pentru procedura de mediere reprezinta onorariul acestuia.
Onorariul se poate recupera in instanta, pentru justitiabili carora le-a fost acceptata cererea de ajutor public judiciar (cei cu venituri sub 500 lei primesc integral sumele avansate, iar cei cu venit sub 800 lei, jumatate din suma solicitata).

OUG nr.51/2008 art. 20
In cazul in care persoana care indeplineste conditiile prevazute la art. 8 alin. (1) sau (2) face dovada ca, anterior inceperii procesului, a parcurs procedura de mediere a litigiului, beneficiaza si de restituirea sumei platite mediatorului cu titlu de onorariu. De acelasi drept beneficiaza si persoana care indeplineste conditiile prevazute la art. 8 alin. (1) sau (2), daca solicita medierea dupa inceperea procesului, dar inainte de prima zi de infatisare. Suma la a carei restituire partea are dreptul se stabileste de instanta, prin incheiere pronuntata potrivit art. 15.

2.Referitor la modalitatea de achitare a onorariului de catre parti avem art.45, lit.f din Legea nr.192/2006
f)obligatia partilor aflate in conflict de a achita onorariul cuvenit mediatorului si cheltuielile efectuate de acesta pe parcursul medierii in interesul partilor, precum si modalitatile de avansaresşi de plata a acestor sume, inclusiv in caz de renuntare la mediere sau de esuare a procedurii, precum si proportia care va fi suportata de catre parti, tinandu-se cont, daca este cazul, de situatia lor sociala. Daca nu s-a convenit altfel, aceste sume vor fi suportate de către parti in mod egal;

3. Daca ambele parti se prezinta la mediator si are loc doar informarea, fara a fi urmata de medierea propriu-zisa atunci se va elibera un certificat de informare. In cazul in care numai o parte se prezinta atunci se elibereaza un proces-verbal. Din postarea dvs. reiese totusi ca a fost facuta informarea ambelor parti, urmand ca sedinta de maine sa fie de mediere propriu-zisa, fireste numai dupa incheierea contractului de mediere (mediatorul este tinut de lege in a nu intra in mediere fara acest document)

4. In cazul in care se incheie contractul de mediere si la sedinta de maine partile negociaza, dar nu ajung la nicio intelegere atunci ambelor parti li se elibereaza pe langa certificatul de informare si un proces-verbal de incheiere a sedintei. In "casuta" respectiva de pe procesul verbal de incheiere a sedintei se bifeaza doar: " partile nu au ajuns la o intelegere" fara ca sa fie trecute alte detalii. Fireste ca daca se ajunge doar la un acord partial (numai la o parte din pretentiile partilor este identificata solutia) se poate incheia un Acord de mediere partial, urmand ca pentru partea din conflict la care nu au ajuns la o intelegere, sa ramana solutia actiunii in instanta.

5.Suma va fi suportata doar de catre angajatorul care a investit mediatorul sa faca demersurile respective.

6. Atunci cand partile au inteles sa suporte onorariul mediatorului in mod egal, acest fapt este trecut in contractul de mediere.

7. Din punct de vedere al valabilitatii procesului-verbal de informare ori certificatul de informare nu aveti un termen anume in care puteti depune actiunea la instanta.
Astazi, s-a incercat sa se solutioneze problema platii premedierii si medierii.
Nu s-a discutat deloc pe fond, pt. ca inafara de onorariul platit de angajator pt. premediere,
angajatul a refuzat.vehement sa plateasca vreo suma pt. mediere.
Deci, nu va avea loc nici o mediere intre parti !

1. - In aceste conditii, ce acte va elibera mediatorul ambelor parti ?
Se va da certificatul de informare si un proces-verbal de incheiere a sedintei ?

2. - In conditiile aratate, inafara de onorariul platit pt.premediere,
mai trebuie sa se plateasca ceva mediatorului ?

3. - Mediatorul a spus ca:
va adapta Pv-ul dupa situatia noastra.
Nu va bifa doar: " partile nu au ajuns la o intelegere" !
Este corect ?
Cum va trebui sa procedeze ? Ce va trebui sa scrie ?

4. - Este corect ca mediatorul sa faca Contractul ?
odata ce nu s-a intrat in mediere, adica
odata ce angajatul a fost de acord sa vina la informare,
dar partile nu s-au inteles si nu s-a mai mers mai departe
sa se discute si sa se inteleaga cum se va stinge litigiul ?

5. - In Contractul - intocmit de mediator pt. Termenul fizat azi
este trecut doar ca angajatorul va plati.
Este corect ?
Daca angajatorul va semna un asemenea Contract,
asta nu inseamna ca doar acesta va suporta cheltuielile de mediere ?
Si atunci, la instanta le va mai putea recupera de la angajat ?

6.- Cat poate cere angajatorul,la instanta,
1/2 din cheltuielile de mediere ?

7. Daca legea nu prevede exact modul cum vor fi recuperati banii
platiti de angajator pt. premediere si mediere,
atunci cum va dispune instanta ?
Ce cote va stabili ca obligatie de plata in sarcina angajatului ?

8. - Atunci cand partile au inteles sa suporte onorariul mediatorului in mod egal,
acest fapt este trecut in contractul de mediere.
Insa, odata ce doar angajatorul a platit pt.premediere,
iar angajatul a refuzat sa participe la plata cheltuielilor de mediere in cota de 1/2,
ce se trebui sa scrie mediatorul ?

Incurcata mai este situatia !
Va rog mult sa ma ajutati !
Inteleg ca preocuparea dv. la aceasta ora este sa va recuperati 1/2 din onorariul platit mediatorului, in conditiile in care angajatul a refuzat sa plateasca.
In cazul in care s-a declansat procedura de mediere, prin semnarea unui contract de mediere, le puteti asimila cheltuielilor de judecata; in cazul in care au existat doar cheltuieli ocazionate de premediere, dv. puteti incerca sa solicitati si recuperarea acestora, insa nu cred sa vi se accepte.
Din spusele dv., observ ca ati inteles destul de bine ce acte se elibereaza si in ce situatii, insa ati dori sa verificati legalitatea demersurilor mediatorului :oops: ...
Din moment ce a fost autorizat sa desfasoare activitatea de mediere, iar dv. l-ati învestit cu incredere solicitandu-i serviciile, eu as fi de parere sa-i acordati in continuare increderea dv.
Daca se accepta medierea, obligatoriu se semneaza contractul de mediere. Daca nu, se elibereaza doar un certificat de informare (daca au fost prezente ambele parti pentru informare) sau un proces verbal (daca a fost prezenta doar o parte).
In plus, din datele pe care le furnizati, angajatul a refuzat sa plateasca doar onorariul pentru mediere, fara a refuza medierea in sine (desi am fost surprinsa de declaratia dv. ca nu ar mai avea loc medierea!). Adica, daca dv. ati fi dispusa sa suportati aceste cheltuieli, ar fi posibil sa rezolvati problema amiabil, prin mediere, fara sa va mai pierdeti ani pretiosi din viata pe usile instantei + costurile aferente...
Birou de mediator Mihaela-Corina Bucur, Mediator